ABD nihayet görmeye başladı

ABD nihayet görmeye başladı

İsrail'in sivilleri öldürmesine 'Savunma hakkı' diyerek koşulsuz destek olan ABD ağız değiştirdi. Ortadoğu ziyaretine başlayan Dişişleri Bakanı Rice'ın açıklaması:

ABD nihayet görmeye başladı
16px
24px
24.07.2006 10:34
ABONE OLgoogle

İsrail'in Lübnan'a saldırıları 13'üncü gününe girerken, ölen Lübnanlıların sayısı 369'a ulaştı. İsrail'in saldırılarına göz yummakla eleştirilen ABD'nin Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, bugün Ortadoğu'ya gidecek. Ortadoğu ziyareti öncesi uçakta açıklama yapan Rice, daha önceki beyanatlarının aksine ateşkesin acil olduğunu söyledi, ancak temkini elden bırakmadı:

'Ateşkesten sonraki birkaç haftada yeniden çatışmalar başlayacaksa bu ateşkesin bir yararı olmaz.'

ABD'nin Suriye ile ilişkilerinin zayıf olduğu konusunun abartıldığını söyleyen Rice, bu ülke ile diplomatik ilişkilerinin bulunduğunu, ABD'li diplomatların Şam'da çalıştığını ve bunun iki ülke arasında bir kanal oluşturduğunu kaydetti.

Rice, 'önemli olan, Ortadoğu'da krizin aşılmasına ilişkin olarak Şam yönetimiyle yapılan çalışmalara açıklığın egemen olması. Sorun, Suriyelilerle konuşulmaması değil, Suriyelilerin harekete geçmemesi' diye konuştu.

ABD'YE GÖRE ATEŞKESİN KOŞULLARI

ABD ve İsrail, kaçırılan İsrailli askerlerin serbest bırakılması ve Hizbullah'ın silahsızlanması halinde ateşkesin sağlanabileceği görüşünü savunuyor. Hizbullah bu şartları kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Bugün İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile görüşecek olan Rice, yarın da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile biraraya gelecek.

Dünya liderleri de krizden çıkış için önümüzdeki çarşamba günü İtalya'nın başkenti Roma'da biraraya gelecek. Barış konferansına Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün de katılması bekleniyor.

Konferansın ana gündem maddesi, bölgeye uluslararası barış gücü gönderilmesi. Barış gücü liderliği için Türkiye'nin de adı geçiyor. İsrail, yeni bir barış gücünün Hizbullah ile çatışmaya girecek kadar geniş yetkilerle donatılmasını istiyor.

Bu arada Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal, ABD Başkanı George W. Bush ve Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüştü. Bir saatten fazla süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan El Faysal, güney Lübnan'daki çatışmanın durmasını sağlamak için ateşkes yapılması talebinde bulunduklarını söyledi.

ABD'DEN SURİYE'YE RET

ABD-Suriye gerginliğinde son açıklama ABD cephesinden geldi. ABD'nin BM nezdindeki büyükelçisi John Bolton, Suriye'nin Lübnan krizini çözmek için ortaya attığı diyalog önerisini reddetti.

'Suriye'nin ne yapmasını gerektiğini öğrenmek için bir diyaloga gereksinimi yok' diyen Bolton, Suriyelilerin Hizbullah tarafından kaçırılan iki İsrailli askerin serbest bırakılmasını ve masumlara füze saldırısı düzenlemeye son vermesini sağlamak için baskı yapması gerektiğini söyledi.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal El Mikdad, Hizbullah ile İsrail arasındaki çatışmaların durdurulması ve sorunun çözümü için ABD ile diyaloga girmeye hazır olduklarını açıklamıştı.

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde