AB ile Kıbrıs gerilimi

AB ile Kıbrıs gerilimi

ABDULLAH GÜL, AB'YE ORTAK TUTUM BELGESİ İÇİN ZİRVEYE KATILMAMA RESTİ ÇEKTİ.

AB ile Kıbrıs gerilimi
16px
24px
07.06.2006 16:06
ABONE OLgoogle

Türkiye, Avrupa Birliği'nin yayınlayacağı ortak tutum belgesinde kabul edilemez unsurların yer alması halinde konsey toplantısına katılmama ihtimalini değerlendiriyor. Hafta başında Lüksemburg'a gitmesi beklenen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, ortak tutum belgesini önceden görmek istediği belirtiliyor.

Belge taslağında yer aldığı söylenen "Türkiye limanlarını 2006 sonuna kadar Rumlara açmaması halinde müzakereler askıya alınabilir" yönündeki ifadeler, Ankara'da ciddi rahatsızlık oluşturdu. Ankara, Lüksemburg'da başlatılması öngörülen fiili müzakerelerden önce beklentilerini AB kanallarına ileterek uyarılarda bulundu. Bu durumda Bakan Gül'ün toplantıya gitmeme ihtimali üzerinde de durulmaya başlandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan da, haftalık basın toplantısında konuya ilişkin gelişmelerin hatırlatılması üzerine, “Gerekli görüldüğü takdirde dönem başkanı ve diğer yetkililer nezdinde doğrudan bakanımız tarafından bazı girişimlerde bulunulması beklenebilir" dedi.

Müzakerelerin başladığı 3 Ekim tarihinde de Ankara-Brüksel hattında ciddi sıkıntılar yaşanmıştı. Özellikle, müzakere çerçeve belgesine 'imtiyazlı ortaklık' ifadesini koymak isteyen Avusturya'nın katı tavrı, zirveyi kopma noktasına getirmişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Türkiye'nin AB içerisinde ortak tutum belirlemek üzere yapılan çalışmaları yakından takip ettiğini, gerekli görüldüğü takdirde Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün gerek AB dönem başkanlığı gerek diğer yetkililer nezdinde bazı girişimlerde bulunmasının beklenebileceğini söyledi.

Tan, haftalık basın toplantısında, bir gazetecinin, 'Türkiye'nin üyelik müzakereleri ile AB'ye karşı yükümlülüklerini yerine getirmesinin ilişkilendirilmesini ve Fransa'nın olumsuz tutumunu nasıl değerlendirdiklerini' sorması üzerine, AB'nin 25 üyeli olduğunu hatırlatarak, bu müzakereleri Türkiye'de ve Brüksel'de yakından takip ettiklerini ve gerekli girişimlerde de bulunduklarını kaydetti.

Türkiye'nin amacının bilim ve teknoloji fasıllarında müzakerelerin açılması aynı zamanda kapanması, bunun yanı sıra eğitim ve kültür faslındaki müzakerelerin açılması olduğunu belirten Tan, bunu sağlamaya yönelik temaslarının sürdüğünü bildirdi.

Tan, 'AB içerisinde ortak tutumun tespiti bakımından bazı çalışmaların yapıldığını sizler de bilmektesiniz. Biz bu çalışmaları gayet yakından takip etmekteyiz. Gerekli görüldüğü takdirde dönem başkanı ve diğer yetkililer nezdinde bizzat bakanımız tarafından bazı girişimlerde bulunulması beklenebilir' diye konuştu.

Yarından itibaren AB içerisinde ortak tutumun tespiti bakımından bazı toplantıların yapılmasının söz konusu olduğunu söyleyen Tan, 'Bu toplantıların sonuçlarının beklenmesi gerekir. Bizler de bunları izlemekteyiz ve bunlardan alınacak neticelere göre hareket tarzımız açısından gerekli sonuçları çıkaracağız' dedi.

Tan, 'Ortaklık Konseyi'nin Türkiye'ye sunacağı belgede, limanların açılmaması durumunda müzakerelerin askıya alınacağı' yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, Türkiye'nin bu konudaki bütün görüşmeleri ve temasları izlediğini belirterek, '25'lerin kendi aralarında cereyan eden danışmalarının mahiyetini elbette bilmekteyiz' diye konuştu

'Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşmesine ilişkin' bir soru üzerine Tan, Türkiye'nin bu konuda sadece Almanya ile değil çeşitli ülkelerle yapılan temaslarda doğrudan taleplerinin olduğunu söyledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde