8 katrilyonluk kamu mevduatı pastası özel bankalara da açılıyor

8 katrilyonluk kamu mevduatı pastası özel bankalara da açılıyor

Devletin paralarını kamu bankalarında tutma dönemi sona eriyor. Kamu Haznedarlığı Tebliği değiştirilecek. IMF’ye verilen taahhüt gereği Hazine Müsteşarlığı ile kamu bankaları ‘Etki Analizi’ çalışması başlattı.

8 katrilyonluk kamu mevduatı pastası özel bankalara da açılıyor
16px
24px
01.08.2005 00:00
ABONE OLgoogle

8 katrilyon liralık kamu hesaplarının tutulmasından vazgeçilmesinin, üç kamu bankasına ‘neler kaybettireceği’ de hesaplanıyor.

DEVLETİN bütçe kanunları uyarınca, paralarını kamu bankalarında tutma zorunluluğu IMF’nin (Uluslararası Para Fonu) isteğiyle sona eriyor. Yaklaşık 8 katrilyon lira olarak hesaplanan kamunun Ziraat, Halk ve Vakıfbank’ın dışında özel bankalara da açılıyor.

Hazine Müsteşarlığı ile kamu bankaları, IMF’nin bu konudaki eleştirileri üzerine, ‘Kamu Haznedarlığı Tebliği’ ni değiştirmek üzere ortak çalışma başlattı. Hürriyet’e bilgi veren kaynaklar, 8 katrilyon liranın üç bankadan alınması halinde bu sonucun Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank’ın bilançolarına nasıl yansıyacağını saptamak amacıyla ‘Etki Analizi’ çalışması yapıldığını bildirdi. Bu konu, IMF’nin yeni stand-by’ın ilk gözden geçirme çalışmalarında gündeme geldi. IMF yetkilileri, kamu bankalarını ‘maliyetsiz kaynaklar üzerinden kar ederek’ serbest piyasa ekonomisine aykırı davranıldığı eleştirisi yöneltti.

DEĞİŞİKLİK EYLÜLDE:

Bütün kamu mevduatının kamu bankalarında tutulma zorunluluğu, her yıl bütçe kanununa dayanılarak çıkarılan Kamu Haznedarlığı Tebliği’ne dayanıyor. Kamu Haznedarlığı Tebliği’ndeki bu radikal değişikliğin en geç eylül ayında yapılması bekleniyor. Ancak Hazine hesaplarının, değişiklik dışında tutulacağı ve bugün olduğu gibi Ziraat Bankası’nda kalabileceği belirtiliyor. Mevcut uygulamada, bütçeden pay alan bütün kurumlar, belediyeler, sosyal güvenlik kuruluşları, üst kurullar, KİT’ler, bütün parasal kaynaklarını Merkez Bankası ile Ziraat Bankası nezdinde TL cinsinden tutmak zorunda.

Belirlemelere göre, kamu bankalarındaki vadesiz kaynağın, toplam mevduata oranı yüzde 17. Buna karşılık özel bankaların, çalıştıkları firmaların işlemlerinden kaynaklanan vadesiz kaynaklarının mevduata oranı ise yüzde 18. Özel bankaların, kamu bankalarından daha fazla maliyetsiz kaynakla çalıştığını vurgulayan yetkililer, buna karşın eleştirileri kaldırmak amacıyla tebliğ değişikliğinin yapılacağını kaydetti.

VAKIFBANK’I ETKİLEYECEK:

Çalışması süren Etki Analizi’nin, ilk sonuçlarına göre, kamu mevduatının özel bankalara açılmasından en çok Vakıfbank etkilenecek. Vakıfbank’ın eski genel müdürü Ahmet Kacar, Adalet Bakanlığı’nın hesaplarını Vakıfbank’tan alıp Akbank’a plase etmesi nedeniyle görevinden ayrılmıştı. Akbank’ın bu transfer için Adalet Bakanlığı’na 50 trilyon lira promosyon verdiği ve bu promosyonun da hakim ve savcılara lojman yapımında kullanılacağı belirtilmişti.  
 
Çiğdem Toker/Hürriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde