5 milyon dolarlık DEMAŞ'a 2.3 milyon dolarlık teklif

5 milyon dolarlık DEMAŞ'a 2.3 milyon dolarlık teklif

TMSF, muhammen bedeli 5 milyon dolar olan Demaş Demir Mamulleri’nin ticari ve iktisadi bütünlüğünü bugün satışa çıkardı. İhaleye tek katılımcı olarak Özseçen İnşaat teklif verdi

5 milyon dolarlık DEMAŞ'a 2.3 milyon dolarlık teklif
16px
24px
29.06.2006 13:37
ABONE OLgoogle

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Uzan Grubu’ndan devrolan Demaş Demir Mamülleri Sanayi A.Ş’nin ticari ve iktisadi bütünlüğü ihalesini 29 Haziran 2006 Perşembe günü (bugün) saat 11:00’de TMSF Binası Konferans Salonu’nda düzenlendi. İhaleye tek katılımcı olarak Özseçen İnşaat Sanayi Tic. Ltd. Şti teklif verdi.

Muhammen bedeli 5 milyon Amerikan doları olan Demaş ihalesi için Özseçen İnşaat Sanayi Tic. Ltd. Şti.’nin kapalı zarf teklifi 2 milyon 150 Bin Amerikan Doları oldu. Teklif aralığının 100 bin Amerikan Doları olduğu ihalede, Özseçen İnşaat iki kez artırımda bulundu. İhale, Özseçen İnşaat’ın verdiği  2 milyon 350 Bin Amerikan Doları teklif ile son buldu.  Kapalı zarf ve açık artırma yoluyla gerçekleştirilen ihale Fon Kurulu’nun onayına sunulacak. Fon Kurulu’nun pazarlıkla devam edilmesine karar vermesi halinde pazarlık, 06 Temmuz 2006 Perşembe günü gerçekleştirilecek.

Satışa çıkartılan Demaş’ın ticari ve iktisadi bütünlüğü, faaliyetini sürdürebilmesi için yararlı veya gerekli olan menkuller (makine-teçhizat ve döşeme demirbaşlar), gayrimenkuller, marka-markalar ile bu varlıkların sözleşmelerinden doğan diğer tüm mal, hak ve varlıklardan oluşuyor.

Demaş, 1966 yılında demir çelik üreticisi Metaş’ın bağlı ortaklığı ile kurulmuş olup, fason galvanizleme alanında faaliyet gösteriyor. Ana hissedarı olan Metaş’ın 1995 yılında satışı gerçekleştirilerek Uzan Grubu’na devrolan Demaş, galvanizleme faaliyetlerine ek olarak Kepez ve ÇEAŞ için enerji yüksek gerilim hatlarında kullanılan elektrik direklerinin imalatını gerçekleştirdi. Bu şirketlere Haziran 2003’te el konulmasıyla Demaş bu alandaki imalatını durdurdu. 

İzmir Gaziemir’de 52 bin metrekare büyüklüğünde bir alan üzerine kurulu olan Demaş, yaklaşık 5 bin 800 metrekarelik kapalı alana sahip. Yıllık 4 bin 400 ton galvanizleme üretim kapasitesi bulunan Demaş’ta, 10 bin ton çelik konstrüksiyon üretiminin yanı sıra 10 bin ton da enerji iletim hattı imal ediliyor. Galvaniz üretimindeki hedef pazarı, demir çelik sektöründe bulunan ve genelde yurtdışına çalışan firmalar olan Demaş, enerji üretim ve dağıtım hatları imalatı yaptığı dönemlerde ise Türkiye’deki bu alanda faaliyet gösteren sayılı firmalar arasında yer alıyordu. Demaş, 2005 yılı sonu itibariyle 3 yılda toplam 990 bin Amerikan doları satış gerçekleştirdi.  İzmir Gaziemir’de arsa, tarla, zeytinli tarla, lojman havi ve iki bloktan oluşan kargir fabrika gibi gayrimenkulleri bulunan Demaş, 52 bin 98 metrekare arsa alanına sahip.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde