14 milyon doların sahibi kim?

14 milyon doların sahibi kim?

HAVALİMANINDAKİ YANGINDA BULUNAN 14 MİLYON DOLARIN SAHİBİ BELLİ OLDU.

14 milyon doların sahibi kim?
16px
24px
27.05.2006 19:14Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

Atatürk Havalimanı kargo bölümünde çıkan yangında sağlam olarak bulunan ve American Express'e teslim edilmek üzere Erk Armored Güvenlik Hizmetleri A.Ş adlı taşıyıcı firma tarafından alınan 14 milyon doların, bankaların resmi efektif ihracı olduğu bildirildi.

Erk Armored Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Gözkara, yaptığı açıklamada, yurtdışındaki yabancı firmaların güvenlikli para transferi için aracı şirketler kullandıklarını ve bunlar aracılığıyla paranın fiziki olarak el değiştirmesini sağladıklarını belirtti.

Gözkara, American Express'e teslim edecekleri paranın yüzde 100 sigortası bulunduğunu ve gayri resmi hiçbir işlemin söz konusu olmadığını kaydederek, konuyla ilgili savcılığa gerekli başvuruları yaptıklarını, polis raporlarının ardından gerekli tüm işlemlerin tamamlanmasından sonra paranın hemen ABD'ye gönderilerek American Express'e teslim edileceğini söyledi.

Taşıyıcı şirket oldukları için paranın tutarı üzerinden sigorta yaptırdıklarını, komisyonu ise kilo üzerinden aldıklarını belirten Gözkara, '14 milyon dolar 10 çuval para yapıyor. Değerli eşya statüsündeki bu 10 çuval, zırhlı araçlar ve silahlı elemanlarla korunarak kasadan uçağa konacak, yine aynı şekilde ABD'de de uçaktan
alınıp güvenlikli bir şekilde kasaya yerleştirilecek' diye konuştu.

561 BİN DOLARLIK ALTIN VE GÜMÜŞ

Kadir Gözkara, Erk Armored'in güvenlikli para gönderiminin yanı sıra altın ve gümüş de taşıdığını anlatarak, enkazda şirketin taşıdığı toplam 500 bin dolarlık altın ve gümüş bulunduğunu, yine kendisine ait One Service ile 3 firmaya ait 6 parça küçük paket halinde 61 bin dolarlık altının söz konusu olduğunu bildirdi.

Enkazda Gülaylar ve Arpaş'ın da aralarında bulunduğu bazı firmalara ait 300 bin dolarlık altın olduğunu ifade eden Gözkara, ayrıca İstanbul Altın Rafinerisi'ne ait 200 bin dolarlık gümüş bulunduğunu söyledi.

Gözkara, İstanbul Altın Borsası'na kayıtlı firmaların külçe altınlarını da taşıdıklarını kaydederek, 'Her aracımızın 30 milyon dolarlık sigortası var. Yani bir araçla 30 milyon dolarlık altın taşıyabiliriz' dedi.

ALTIN RAFİNERİSİ'NE AİT 200 BİN DOLARLIK GÜMÜŞ

İstanbul Altın Rafinerisi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Halaç da taşıyıcı firmalarla yaptıkları anlaşmalar kapsamında nükleer ve uzaydan yapılan saldırılar haricindeki bütün durumlarda ortaya çıkan zararın sigorta şirketleri tarafından ödendiğini, dolayısıyla kendileri açısından hiçbir risk bulunmadığını söyledi.

Halaç, Atatürk Havalimanı kargo bölümünde çıkan yangında rafineriye ait gümüşlerin eridiğini, ancak bunun sigorta şirketince karşılanacağını kaydetti.

Bu arada, yangında zarar görmeyerek sağlam olarak bulunan 14 milyon dolar tutarındaki bankalara ait efektif ihracının 3 milyon dolarlık kısmının, Türkiye'de efektif taşımacılığı yapan bankalardan biri olan Denizbank'a ait olduğu öğrenildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde