13. Altın Koza Film, Kültür ve Sanat Festivali başlıyor

13. Altın Koza Film, Kültür ve Sanat Festivali başlıyor

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 13.'si düzenlenen Altın Koza Film, Kültür ve Sanat Festivali 5-11 Haziran 2006 tarihleri arasında gerçekleşecek.

13. Altın Koza Film, Kültür ve Sanat Festivali başlıyor
16px
24px
16.05.2006 22:15Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

Organizasyonun açılışı 06 Haziran günü saat 20.30'da Cinebonus Sineması'da 12. Altın Koza'da 'En İyi Film' ödülünü alan 'Anlat İstanbul' ile yapılacak. Bu etkinliğe sinema ve sanatçı konuklarda katılacak. Aynı gün Merkez Park'ta Mustafa Keser, bir konser verecek.

7 Haziran'da protokal ve sinema sanatçılarının da iştiraki ile Atatürk Anıtı'na çelenk konulacak. Akşam 17.00'de ise kentte Sevgi Korteji yapılacak.

Sinema Oyuncuları Derneği (SODER), Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD) ve festival katılımcılarının halkı selamlamasıyla başlayacak gecede, ünlü Türkücü Özcan Deniz konser verecek.

Altın Koza Festivali tarafından her yıl geleneksel olarak verilen Yaşam Boyu Onur Ödülleri bu yıl Yönetmen Atıf Yılmaz, oyuncu Fatma Girik, Senarist Safa Önül ve Oyuncu Şener Şen'e sunulacak. Onur Ödülleri, 8 Haziran akşamı dağıtılacak.

Programın sunuculuğunu ise mikrofonda 50. yılını geride bırakan Halit Kıvanç üstleniyor. Geçtiğimiz günlerde yaşama veda eden Türk Sineması'nın unutulmaz yönetmenlerinden Atıf Yılmaz'ın kişiliği ve sinemasının tüm boyutları tartılacak. Ünlü yönetmenin "Hayallerimiz, Aşklarımız ve Atıf Yılmaz" başlığıyla üç filmi izleyiciyle buluşacak.

Altın Koza'da bu yıldan itibaren gelenekselleşecek yeni bir bölüm, Türk sinema tarihinin en önemli oyuncularından biri olan Kadir İnanır'a atfedildi.

Bölümde bu yıl oyuncunun başrolünde yer aldığı 4 film festival kapsamında yer alacak. 9 Haziran'da Cinebonus'ta 'Selvi Boylum Al Yazmalım'ın' galasına Kadir İnanır'da katılacak. 13. Altın Koza Film Festivali'nde her yıl düzenlenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda Türk sinemasınının son dönemde çekilen önemli filmleri Adanalı sanatseverlerin beğenisine konulacak.

Yarışmada en iyi film, büyük jüri özel ödülü, halk jürisi özel ödülü, en iyi yönetmen, en iyi kadın ve erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın ve erkek oyuncu, umut veren genç kadın ve erkek oyuncu, en iyi senaryo, en iyi müzik, en iyi kurgu, en iyi stüdyo ödülleri sahiplerini bulacak. Festival, büyük jüri tarafından seçilen en iyi filme 100.000 YTL ve Jüri Özel Ödülü'ne 40.000 YTL. Halk Jürisi tarafından seçilecek En İyi Filme'e 40.000 YTL., En iyi yönetmene ise 40.000 YTL ödül dağıtılacak. Eğitim döneminde olan genç sinemacıları teşvik etmek amacıyla Öğrenci Filmleri Yarışması'nda En İyi Kurmaca, En İyi Canlandırma, En İyi Deneysel ve En İyi Belgesel Film Ödülleri verilecek.

ADANA BELGESELLERİ PROJE TEŞVİK YARIŞMASI

Adana Belgeselleri Proje Teşvik Yarışması ile kentin kültürel ve doğal varlıkları, dokusu, insani yapısı belgelenmesi amaçlanıyor. 10 Haziran'da bir dizi aktivitenin yanı sıra akşam saat 20.30'da sunuculuğunu Ceyda Düveci ve Toprak Sergen'in üstlendiği gecede festival kapsamında düzenlenen Ulusal Uzun Film ve Öğrenci Filmleri Yarışması'nda verilen ödüller sahiplerini bulacak.

11 Haziran'da filmlerin izlenmesi ve sinema sanatçılarının özel uçakla dönüşü ile festival son bulacak. Festivalde sinemaseverler Gürcistan'dan İzlanda'ya; Belçika'dan Romanya'ya; Kore'den İsrail'e; dünyada çok sayıda ödül kazanmış 14 filmi 5 Haziran'dan itibaren gösterimde olacak.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, düzenlediği basın toplantısında film ağırlıklı yapılan Altın Koza Festivali'nde sinema etkinliklerinin bir önce yıla göre yüzde 100 artırıldığını söyledi.

Festival haftası boyunca 5 sinemada 160 filmin dönüşümlü olar

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde