Zarar eden yatçılar, 'herşey dahil'den vazgeçti

Zarar eden yatçılar, 'herşey dahil'den vazgeçti

Antalya'nın Kemer ilçesinde Marina'da bulunan ticari yatlar, zarar ettirdiği gerekçesiyle 'herşey dahil' sisteminden vazgeçti. Yatçıların geçen yıla göre turist kaybı yüzde 30-35 seviyelerinde.

Zarar eden yatçılar, 'herşey dahil'den vazgeçti
16px
24px
19.07.2006 14:27
ABONE OLgoogle

Önceki dönemlerde Antalya'dan kiralık tekne arayan yat işletmecileri bu yıl kendi teknelerini kiralığa çıkardı. Umduğunu bulamayan yatçılar, daha önce akşam saatlerine kadar dahil ettikleri yiyecek ve içeceklere kısıtlama getirerek, sistem değişikliğine gitmek zorunda kaldı.

Turizmdeki düşüş ticari yatçıları da etkiledi. Kemer Marina'da faaliyet gösteren ticari yat işletmecileri, yaşanan kriz nedeniyle daha önce uyguladıkları 'herşey dahil' sistemine son verdi.

Seraki Turizm işletmecisi Süleyman Seraki Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını tamamen yitirdiklerini ve geçtiğimiz yıla oranla yüzde 35 kayıpta olduklarını söyledi. Seraki, "Biz geçmiş senelerde yat sıkıntısı yaşadığımız zaman Antalya'dan kiralık yat arardık. Şimdi çok sayıda yat Marina'da iş bekliyor. 'Herşey dahil' sistemini kaldırdık. Sabah 10.00'da tura çıkan tekneler akşam saat 16.30'da marinaya dönüş yapıyor" dedi.

Kemer'de uzun yıllardır günübirlik yat turu işletmeciliği yapan Jet Star yatının sahibi Erdem Dumlupınar ise Nisan ve Mayıs aylarının kendileri açısından çok kötü geçtiğini, Haziran'ın 15'inden sonra ise hareketlenme başladığını ifade etti.

Özel ve küçük yatlarla birlikte günde 60-70 civarında yatın marinadan çıktığını belirten Dumlupınar, günde yaklaşık 3 bin 500 turistin yat turuna çıktığını ifade etti. Dumlupınar, fiyatlarının açık büfe ve öğle yemeği dahil 10 -35 Avro arasında değiştiğini anlattı. Turistlerin turlardan beklentisinin rahat güneşleneceği bir yer, güzel bir yemek ve animasyon olduğunu dile getiren Dumlupınar, en çok Phaselis, Oliympos koyu ve antik kente ilgi gösterildiğini söyledi. Dumlupınar, yatlardaki en büyük sıkıntı olarak ise kalifiye eleman bulunamamasını gösterdi.

Antalya/Cihan 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde