Zapsu için şok rapor

Zapsu için şok rapor

CÜNEYT ZAPSU'NUN YASİN EL KADI'NIN HESABINA PARA YATIRDIĞI BELİRLENDİ.

Zapsu için şok rapor
16px
24px
23.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Nedim Şener'in haberi

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın veri danışmanı Cüneyd Zapsu'nun, "terör finansörü" olduğu iddiasıyla dünya çapında mal varlıkları dondurulanlar listesinde yer alan Yasin El Kadı'nın hesabına para yatırdığını belirledi.

 CHP milletvekilleri, MASAK'ın görevlerini düzenleyen yasa tasarısının Meclis'teki görüşmeleri sırasında, 2004 yılında tamamlanan raporla ilgili işlem yapılmadığını ileri sürerken, "Yasin El Kadı'nın hesabına para yatıran Başbakan Danışmanı'nın kim olduğunun açıklanmasını" istemişlerdi. Milliyet'in ulaştığı 31 Mart 2004 tarihli ve "Çok Gizli" kaydını taşıyan MASAK raporunda, El Kadı'nın hesabına para yatıran danışmanın Zapsu olduğu belirtiliyor.

Raporda, El Kadı'nın, başkanı olduğu Muvvafaq Vakfı adına "hayır işleri" gerekçesiyle topladığı paraları El Kaide'ye aktardığına ilişkin bilgi aktarıldıktan sonra Albaraka Türk'teki 011201-143100 no'lu dolar hesabına Cüneyd Zapsu'nun (1997'de) 60 bin dolar, annesi Gaye Zapsu'nun da (1999'da) 250 bin dolar yatırdığı ifade ediliyor.


BİM'de Zapsu'nun ortağıydı

11 Eylül 2001'deki saldırılardan sonra ABD'nin hazırladığı "teröre destek veren kişi ve kuruluşlar" listesi Birleşmiş Milletler (BM) tarafından onaylandı. BM'ye üye ülkelere gönderilen listedeki kişi ve kuruluşların mal varlıklarının dondurulması istendi.
Yasin El Kadı ve başkanı olduğu Muvvafaq Vakfı'nın da yer aldığı liste, Türkiye'de de Resmi Gazete'de yayımlandı. 17 Ekim 2001'de oluşturulan bir komisyon aracılığıyla ismi açıklanan kişi ve kuruluşlarla ilgili inceleme başlatıldı.
Rapor, Zapsu ailesinin o dönem sahibi olduğu BİM marketler zincirine "ortak" olan El Kadı'nın Türkiye faaliyetlerini de kapsıyor. Raporda, El Kadı'nın Türkiye'de BİM, Caravan Dış Ticaret ve Ella Film Prodüksiyon'un da aralarında bulunduğu 8 şirkette ortak olduğu bilgisine yer veriliyor.


 
Transfer 10.6 trilyon ciro 658 milyar lira


MASAK raporunda El Kadı'nın yüzde 95, Mehmet Fatih Saraç'ın yüzde 5'ine sahip olduğu Caravan Dış Ticaret ile ilgili şu bilgi veriliyor: "Caravan şirketinin tespit edilebilen hesaplarına 1997-2001 tarihleri arasında toplam 11 trilyon 314 milyar lira para yatırıldığı; oysa anılan şirketin söz konusu yıllardaki cirosu toplamının 658 milyar lirayı bulduğu, kaynağı belli olmayan 10 trilyon 656 milyarın ticari faaliyetlerden kaynaklanmadığının anlaşıldığı" belirtiliyor.
Raporda, Zapsu'nun da para yatırdığı hesap ile ilgili olarak 1997 - 2001 arasında 3 trilyon 145 milyar liralık işlem yapıldığı belirtilirken, şöyle deniliyor:
"Yasin El Kadı'nın ülkemizde herhangi ferdi işletmesi (vergi dairesinde kaydı) bulunmamaktadır. Yani söz konusu kişinin kendi adına kurduğu, işlettiği bir ticarethanesi mevcut değildir. Oysa hesaplara herhangi bir ticari ilişki içinde bulunulmayan şahıslarca para yatırılmakta, yine herhangi bir ticari ilişkide bulunulmayan kişilere bu hesaplardan para aktarılmaktadır. Yasin El Kadı'nın kaynağı belli olmayan bu paraları, bu hesapları kullanarak yasal mali sisteme soktuğu düşünülmektedir."

El Kadı 'terörist' listesinde

Yasin El Kadı, 11 Eylül sonrası Amerikan resmi belgelerinde adı "Öz

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde