Zapsu danışmanlığı bırakıyor

Zapsu danışmanlığı bırakıyor

SÜRPRİZ GELİŞME, ERDOĞAN'IN DANIŞMANI CÜNEYT ZAPSU, GÖREVİNİ BIRAKIYOR.

Zapsu danışmanlığı bırakıyor
16px
24px
23.07.2006 14:45
ABONE OLgoogle

Koru, Zapsu'nun büyükelçilerle görüsmelerinin 'gidisinin muhtesem olmasi' amaci tasidigini belirtirken, Zapsu'nun görevini birakacagini, 'Çok yakin durdugu ve sevdigi bir siyaset adamina daha fazla yük olmamak için kendisi de istemis olabilir ortaliktan çekilmeyi, yogun is temposu bunu zorlamissa da sasirmamak gerekir' diye ifade etti. Gazeteci Fehmi Koru, sürpriz bir yaziyla, büyükelçilerle yaptigi görüsmelerle son günlerin tartisilan ismi haline gelen Basbakan Recep Tayyip Erdogan'in veri Danismani AKP MKYK üyesi Cüneyd Zapsu'nun görevinden ayrilarak, ortadan çekilecegini bildirdi.

Fehmi Koru, Zapsu hakkindaki sürpriz gelismeyi, Yeni Safak Gazetesi'ndeki kösesinde 'Zapsu'yu Özleyebiliriz' baslikli yazisinda duyurdu.

Zapsu'ya, son temaslari nedeniyle Disisleri Bakani Abdullah Gül dahil birçok çevrenin kizginlik içinde oldugunu belirten Koru, 'Kizmasinlar, bu görüntünün çok farkli bir sebebi olabilir çünkü' dedi. Koru'nun Zapsu ile Basbakan Erdogan arasindaki bag, neden oldugu daha önceki tartismalar, son görüsmeleri ve çekilme karari konusundaki yazisinin önemli kisimlari söyle:

ZAPSU'DAN ÇEKINENLER
'Cüneyd Zapsu, en basindan beri 'tartisilan' bir isim oldu. Sonradan ailenin 'muhafazakar' kökleri kesfedilince biraz rahatladi tartisanlar; ancak yine de, yabanci okullarda yetismis, birkaç dil konusan, parali birinin Ak Parti kadrosu içerisinde yer almasi, özellikle Tayyip Erdogan'a yakin olmasi, yadirgandi. Kategorize etmeye alismis olanlar kategorize edilemeyenden çekinirler, Cüneyd Zapsu'dan duyulan çekingenligin altinda bu gerçek yatiyor.

ZAPSU EN KÖTÜ GÜNLERINDE ERDOGAN'IN YANINDAKI DOSTUYDU
Onu Tayyip Erdogan ve Ak Parti için ?özellikli' kilan neydi? Pek çok kisi bu sorunun cevabini bilmedigi için iliskiyi anlamakta zorlaniyor. Oysa cevap basit: Cüneyd Zapsu en kötü günlerinde yaninda yer alan, bugün isgal ettigi konuma gelecegine kimse inanmazken basarili olacagina inancini hiç yitirmeyen ?dost'tu Tayyip Erdogan için? Duygusal biri Tayyip Bey; bütün arkadaslari araya mesafe koyma ihtiyaci hissetse bile, Cüneyd Zapsu'yu savunagelmesi bu yüzden?

EL KADI'YA ZAPSU HATIRINA KEFIL OLDU
Irak'a askeri müdahale düsünüldügü günlerde, patronunun arkasindan ?pazarlik' yürüttügü söylentisine birlikte güldüler; devletin kayitlarinda öyle bir pazarlik görünmüyordu zaten? çok toz kaldirmis Ofer Olayi'nin onun isbitirici tavrinin ürünü olduguna inananlar vardi; bereket devletin ilgili birimleri alis-verise engel oldugu için olay önemini yitirdi? BM'nin sakincalilar listesinde adi olan Yasin el Kadi için, ?kendisine kefilim' açiklamasini, Basbakan Erdogan, onun hatiri için yapmis olabilir?

GÜCÜNÜ ERDOGAN'DAN ALIYOR
Esi bir grup arkadasiyla birlikte camiye gidip erkeklerle ayni safta ve basi açik olarak namaza durdugunda, sagdan-soldan gelen tepkiler de Basbakan Erdogan'in ?ne yapsin yani, esini mi bosasin' sözleriyle akamete ugramisti.
Bir süredir bütün Karadeniz, ekmegini, findiktan kazananlar, AK Parti'ye karsi ayaklanmis durumda; bölgeden öfkeli sesler yükseliyor. Milletvekilleri illerine gidemiyor. Dogrudur veya yanlistir, findik üreticisi, basina gelenden tek bir kisiyi suçluyor: dünya Fin
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde