ABD’de Cumhuriyetçiler Türkiye’ye yaptırım için Senato’ya tasarı sundu
ABD’de Cumhuriyetçiler Türkiye’ye yaptırım için Senato’ya tasarı sundu

19 Temmuz 2019 Cuma   08:43

ABD yönetimi Ankara’nın Rus yapımı S-400 füzelerini teslim alması halinde, Türkiye’ye bir dizi yaptırım uygulamayı planlıyor. Pentagon da Türkiye’nin F-35 programına katılımının askıya alındığını duyurdu. Olası yaptırımların arasında Türkiye’nin ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamına alınması da yer alıyor. S-400’lerin Türkiye’ye sevkiyatı ise 12 Temmuz itibariyle başladı.

Reuters’ın haberine göre, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini satın alması ‘ABD’nin güvenlik hakkına doğrudan ve büyük bir tehdit’ olarak tanımlanıyor.

Karar tasarısının kabul edilmesi durumunda Türkiye’ye CAATSA kapsamında belirlenen yaptırımların ‘tamamen uygulanması’ öngörülüyor.

Demokrat senatörden destek

#reklam#

Cumhuriyetçi senatörlere, Demokratlar’dan da destek geldi.

Senato’nun Dışilişkiler Komitesi’nden Demokrat Senatör Bob Menendez de, Türkiye’yi F-35 programından çıkarmanın yeterli olmadığını ifade ederek, yasaların Rusya ile ‘savunma ve istihbarat konularında işbirliğinde olanlara’ ceza öngördüğünü kaydetti.

Menendez ayrıca Trump’un CAATSA’yı devreye sokmayı reddetmesi durumunda, ABD yönetimini Türkiye’ye yaptırım uygulamaya zorlayacak bir yasa tasarısı sunacağını da sözlerine eklediSayfa Adresi: http://www.patronlardunyasi.com/haber/ABD-de-Cumhuriyetciler-Turkiye-ye-yaptirim-icin-Senato-ya-tasari-sundu/222943