Yatırım yaptığına pişman ettiler

Yatırım yaptığına pişman ettiler

Diyarbakırlı İlhanlı grubu, Büyükçekmece'ye yatırım yaptı, 'Temelini Leyla Zana attı' diye dedikodu çıkarıldı. 18 Mart'ta Türk bayrağı astı, 'Standartlara uygun değil' diye şikâyet edildi, polisler gelip bayrağı ölçtü

Yatırım yaptığına pişman ettiler
16px
24px
20.03.2007 13:13
ABONE OLgoogle

Diyarbakırlı İlhanlı grubunun İstanbul Büyükçekmece'de kurduğu ve Diyarbakır ile ilçesi Silvan'ın adlarını birleştirerek "D'Silva" adını verdiği alışveriş merkezi, hakkında çıkarılan "Leyla Zana ve terör örgütü PKK'nın destekçisi" olduğu yönündeki söylentiler yüzünden sıkıntılı günler geçiriyor.

Resmi açılışı geçen cumartesi günü yapılan merkezin yönetimi, dört cephesine dev Türk bayrakları astı. Ancak bu girişimi de 'bayraklar standartlara uygun değil' diye ihbar edilince, yine sıkıntı yaşandı. D'Silva Genel Müdürü Ali İhsan Atar, "Çanakkale Şehitleri haftası olduğu için bayrağı astık. Bunun için bile polisler 'şikâyet var' diyerek kapımıza dayandılar" dedi.

'Rakipler çıkarıyor'
Ali İhsan Atar, 'alışveriş merkezinin Leyla Zana'ya ait olduğu' şeklindeki söylentileri, rakip alışveriş merkezlerinin kasıtlı olarak çıkardığını belirtti. Atar, şöyle devam etti:

"Rakip alışveriş merkezinde emlak pazarlaması yapan bir emlakçı, burada bir mağaza sahibine, 'Oranın temelinde Leyla Zana vardı, orası PKK'lı, sizin ne işiniz var orada' demiş. Mağaza sahibi de geldi bana bunu anlattı. Böyle bir şey varsa, insanlar kanıtlarını göstermeli ki kime hizmet ettiğimizi bilelim. Hiçbir şekilde dedikodulara da pabuç bırakmayacağız.

Diyarbakır da Türkiye'nin bir şehri. İnsan doğduğu yeri inkâr eder mi? Her Diyarbakırlının alnında başka bir şey mi yazıyor? Aziz Yıldırım da, Halis Toprak da Diyarbakırlı. Bir karalama kampanyası var. Burası Büyükçekmece. Karadenizlilerin ağırlıklı olduğu bir yer. Diyarbakırlı bir işadamı yatırım yaptı, kıyamet koptu. Yüzlerce kişiye iş imkânı verdi, kıyamet koptu."

 'Bayrak astık, polis geldi'
Çanakkale Şehitleri haftası için binanın cephesine 65 metreye 20 metre boyutlarında bir Türk bayrağı astıklarını anlatan Ali İhsan Atar, emniyet görevlilerinin, bayrağın ölçüsü standartlar dahilinde olmadığı için şikâyet aldıklarını, bayrağı indirmek istediklerini belirtti. Bunun üzerine görevlilerin bayrağı ölçtüklerini kaydeden Atar şöyle dedi:

"Mili milimine uygun çıktı ve gittiler. Diyelim ki 20 santim uzun oldu. Ne olacaktı, kaldıracaklar mıydı? 18 milyon dolarlık bir yatırım. İlhanlı grubunun yatırımı.
Ben Diyarbakırlı değilim. Buraya devletin kaymakamı, emniyet müdürü ziyarete geldi. Daha önce de İlhanlı grubu yönetim kurulu Başkanı Fevzi İlhanlı, İstanbul Emniyeti'ne yardımları dolayısıyla Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'tan plaket aldı."

Açılışını Baykal yaptı

Merkezin temelini Gül - Keleşoğlu İnşaat attı. İlhanlı grubu merkezi ikinci kattan sonra 2004'te satın aldı. Yapımı 18 milyon dolara mal oldu. 40 bin metrekarelik alan üzerinde bulunan merkezde 92 mağaza ve Kiler'in 4 bin metrekarelik süpermarketi var.
Merkezdeki markalar arasında Fabrika, Rodi, Pierre Cardin, D'S Damat, Tiffany, Polo, Converse, Burger King, Segafrado, Teknolojix bulunuyor.
D'Silva'nın resmi açılışı geçen cumartesi günü CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın kurdeleyi kesmesiyle gerçekleştirildi. Açılış törenine Adnan Şenses, Selami Şahin, Hakan Altun, Tuğba Ekinci, İbrahim Erkal, Emrah, Suat Suna, Metin Şentürk, Can Kan ve Erhan Güleryüz'ün de aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı ile birlikte Gürpınar ve Beylikdüzü belediye başkanları da katıldı.

Ünsal Ereke/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde