Yabancı dil öğrenmek isteyenleri Socrates çağırıyor

Yabancı dil öğrenmek isteyenleri Socrates çağırıyor

Socrates, eğitimde çatı bir program olup beş temel alanda etkinliklere sahip. Bunlardan üniversiteliler için olan Erasmus, Avrupa'da 3-12 ay süreli eğitim imkânı sunuyor

Yabancı dil öğrenmek isteyenleri Socrates çağırıyor
16px
24px
21.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Çağrı Bilgin'in haberi

Socrates, Avrupa Birliği eğitim ve gençlik programlarının en büyük ve en kapsamlı programı. Socrates, farklı bir kültürü öğrenmek, yabancı bir üniversitede eğitim görmek, yeni arkadaşlar edinmek, başka bir dil öğrenmek ya da hepsini bir arada yapmak isteyenler için tasarlanmış bir program.

Socrates, eğitim alanında şemsiye bir program olup eğitimin beş temel alanındaki etkinlikleri kapsıyor. Bunlar, Comenius, Erasmus, Grundtvig, Lingua ve Minerva. Bu etkinliklerin en iyi şekilde yürütülebilmesi için gereken gözlem ve yenilikler, ortak etkinlikler ve yan önlemler de Socrates'in kapsamına giriyor.

Erasmus, Socrates programının yükseköğrenimi kapsayan en çok yararlanılan alt programı. Adını, değişik Avrupa ülkelerinde hem öğrenci hem akademisyen olarak bulunmuş, Rönesans hümanizminin önemli temsilcilerinden biri olan Hollandalı bilim ve düşünce adamı Erasmus'tan alıyor.
Erasmus alt programı, herhangi bir Avrupa ülkesinde üç ila 12 ay arasında eğitim görebilme imkânı sunuyor. Gidilen ülkede hiçbir üniversite harcı ödenmiyor. Yurtdışında geçirilen öğrenim süresi kendi üniversitenizde aynen sayılıyor. Dolayısıyla hiçbir zaman veya emek kaybı yaşanmıyor.

Erasmus bir burs değil
Her ne kadar, giden öğrenciye 'hibe' adıyla anılan bir maddi katkıda bulunulsa da, Erasmus bir burs programı olarak düşünülmemeli. Erasmus öğrencisi, gideceği kurumda öğrenim harç ve ücretleri (tuition fees) ödemiyor. (Ancak, ender olsa da, bazı kurumların bazı bölümlerinin gerektirdiği ek ödemeler söz konusu olabiliyor.)

Erasmus programı öğrencisi, yurtdışında okuduğu yıl için, kendi kurumunun öğrenim harç ve ücretlerini ödemeye devam ediyor.
Erasmus programı öğrencisi, kendi kurum ve ülkesinde herhangi bir öğrenim burs veya katkısı alıyorsa, yurtdışında geçirdiği süre zarfında bu burs veya katkı, kendi ülke ve kurumunda eğitimini sürdürüyormuşcasına devam ediyor. Bir kayıp yok.

Ne kadar ödeme yapılıyor?
Erasmus öğrencisine aylık bir hibe verilir. Hibenin miktarı, çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi Türkiyede de aylık 400 avro civarında. Bu hibenin miktarı yıldan yıla değişebiliyor.
Erasmus öğrencisine, başlangıç yardımı ve ders kitapları tedarikine katkı olarak, ilk gidişinde kullanılmak üzere fazladan bir miktar hibe veriliyor. Hibenin miktar ve uygulaması da yıldan yıla değişebiliyor. Erasmus öğrencinin yol ve bilet parasını karşılamaz.

Erasmus programının amacını, Avrupa'da yükseköğretimin kalitesini artırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmek, bu hedefi, Avrupa'nın değişik ülkelerindeki iyi uygulamaları Avrupa'nın bütününün istifadesine sunmak olarak özetlenebilir. Erasmus programı, belirtilen amaçları üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek, öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa'da karşılıklı değişimini sağlayarak ve programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunarak gerçekleştirmeye çalışıyor.

Erasmus bir burs programı değil. Sadece öğrenci değişimi yapabilen kurumların öğrencilerine bireysel olarak gittiği ülkeye göre değişebilen miktarda maddi katkı sağlanıyor. Türkiye'den giden öğrenciler için bu destek, 2004-2005 dönemi için, 500 avro sabit ödemenin yanında aylık 300 avro olarak uygulanmış olup 2005-2006 dönemi için ülkelerin hayat pahalılığı seviyesine göre aylık 300-400-500 avro olarak belirlenmiştir.
Yükseköğrenim kurumlarındaki öğretim elemanları için de başvurular kendi okullarına yapılırken, bir haftadan altı aya kadar faaliyet süresi tanınıyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde