Wall Street'te 4 Türkiye senaryosu

Wall Street'te 4 Türkiye senaryosu

Ak Parti için açılan kapatma davası dünya finans çevrelerinin kalbi Wall Street'te büyük rahatsızlık yarattı.

Wall Street'te 4 Türkiye senaryosu
16px
24px
17.03.2008 08:54
ABONE OLgoogle

Elif Özmenek'in haberi

Adalet ve Kalkınma Partisi için açılan kapatma davası dünya finans çevrelerinin kalbi Wall Street'te büyük rahatsızlık yarattı. Wall Street analistleri dava için "Küresel ekonomik gelişmelerden olabildiğince az etkilenen Türkiye bu davayla kendini bacağından vuruyor" yorumunu yaptı. Davayı kaygı verici olarak değerlendiren uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's dava sebebiyle not indirimine gitmeyeceğini açıklarken, Wall Street'te konuşulan dört senaryo Türkiye'nin artık en riskli ülke konumuna geçtiğini gösteriyor.

Moody's'in Türkiye Şefi Kristin Lindow'a göre demokratik yollardan seçilmiş hükümete açık tehdit oluşturan bu dava hem siyasi istikrar hem de Avrupa Birliği üyelik sürecindeki itibarı açısından Türkiye için kaygı verici. Lindow, açılan davanın Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı için ikinci kez aday gösterilmesine laik çevrelerin neden daha sert tepki vermediğini de açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

Her ne kadar doğrudan ifade edilmese de Lindow'un cümlesi şöyle yorumlanabilir: Dava, Wall Street'te iyice planlanmış ve seçimde AK Parti'yi alt edemeyen laik çevrelerin devletin hala kontrol altında tutabildikleri tek ayağı olan yargı sistemine yönelmesi olarak görülüyor.
 
Türkiye'de risk siyasi
Bunların yanı sıra Türkiye'nin görünüm notunun durağan olduğunu hatırlatan Lindow, dava sebebiyle Moody's'in not indirimine gitmeyeceğini de açıkladı. Bankacılık sektöründeki önemli gelişmeler, doğrudan yabancı yatırımın artması, AK Parti'nin tek başına ikinci kez iktidara gelmesi gibi ciddi dönemeçlerde Moody's Türkiye'nin görünüm notunu pozitife çevirmediği için eleştirilere hedef olmuştu. Lindow ise her zaman Türkiye'deki sorunun ekonomik riskten çok siyasi olduğuna dikkati çekerek, Moody's'in durağan görünüm notunun adil olduğu belirtmişti.

Lindow AK Parti'nin kapatılma davasıyla ilgili yaptığı açıklamada, bu gelişmenin Moody's'in durağan görünüm notu konusundaki ısrarında haklı olduğunun da kanıtı olduğunu belirtti.

Wall Street analistleri ise davanın Türkiye açısından yaratacağı olumsuz senaryoları şimdiden masaya yatırdı. Wall Street analistlerine göre Türkiye'de kaygı yaratan senaryolar hazır.

İlk senaryoya göre mali disiplinden uzaklaşıldığı ve enflasyonun arttığı gibi gerekçelerle Türkiye'deki para piyasalarındaki sıcak paranın çekilmeye başlandığının sinyalleri geliyordu. Kapatma davasıyla bu trend iyice hız kazanabilir. Amerikalı analistler bunun yanı sıra son 18 ayda görülen döviz tevdiat hesapları kanalıyla yerli yatırımcının YTL'ye verdiği desteğin siyasi riskin arttığı bir ortamda devam etmemesinin de YTL'ye ciddi bir baskı oluşturacağına dikkat çekiyor. Bunu dikkatle izleyeceklerini belirtiyor.
 
Halk Bank alıcı bulamayabilir
İkinci senaryoda, siyasi istikrarsızlık küresel gelişmelerle birleşince Türkiye'deki dinamik iş ortamının durgunlaşması, özelleştirmelerle reform sürecinin daha da yavaşlaması var. Özellikle Halk Bankası'nın iyi bir alıcı bulamama ihtimali yüksek görülüyor.

Üçüncü senaryoya ise küresel gelişmelerden dolayı azalması zaten öngörülen doğrudan yabancı yatırımın siyasi istikrarsızlıkla beraber daha da düşmesi olasılığı hakim. Böyle bir durumda ise Türkiye'nin önünde önemli bir problem olarak görülen cari açık daha da ciddi bir soruna dönüşebilir. Wall Street kulislerinde konuşulan; fakat yazılmayan belki de en ürkütücü senaryo ise Türkiye'deki muhafazakarla laikler arasındaki gerilimin sıcak çatışmaya doğru kayması olasılığı.

Kapatma davasının ardından bu senaryoların Wall Street'te masaya yatırılması bile ABD ekonomisinin resesyona girdiğinin kesinleştiği bir dönemde Türkiye'yi bir anda gelişmekte olan piyasalar arasında en riskli ülke konumuna koymuş oluyor.
 
 
WALL STREET'TEKİ DÖRT TÜRKİYE SENARYOSU
 
 
BİRİNCİ SENARYO: SICAK PARA KAÇIŞI HIZLANABİLİR
Mali disiplinden uzaklaştığı ve enflasyon arttığı için Türkiye'deki sıcak para çekilmeye başladığı sinyalleri geliyordu. Kapatma davasıyla bu trend hız kazanabilir.
 
İKİNCİ SENARYO: ÖZELLEŞTİRMELER TEHLİKEYE GİREBİLİR
Siyasi istikrarsızlık küresel gelişmelerle birleşince iş ortamı durgunlaşabilir, özelleştirmelerle reform sürecinin yavaşlayabilir. Özellikle Halk Bankası'nın iyi bir alıcı bulamama ihtimali yüksek.
 
ÜÇÜNCÜ SENARYO: DOĞRUDAN YATIRIMDA DÜŞER CARİ AÇIK RİSKİ ARTAR
Küresel gelişmelerden dolayı azalması öngörülen doğrudan yabancı yatırım siyasi istikrarsızlıkla beraber daha da düşebilir. En önemli problem cari açık daha da ciddi bir soruna dönüşebilir.
 
DÖRDÜNCÜ SENARYO: LAİK MUHAFAZAKAR ÇATIŞMASI YAŞANABİLİR
Wall Street kulislerinde konuşulan; fakat yazılmayan belki de en ürkütücü senaryo ise Türkiye'deki muhafazakarla laikler arasındaki gerilimin sıcak çatışmaya doğru kayması olasılığı. 
 
TÜRKİYE'DE BUGÜN NELER OLACAK
 
BORSA: 40.000'E KADAR DÜŞER
Borsanın satıcılı açılması bekleniyor. 40.000 seviyelerine kadar düşüp buradan tekrar destek alması bekleniyor.
 
FAİZ: YÜZDE 18'DEN ALICI GELİR
Çok önemli değişiklik beklenmezken, yüzde 18 seviyelerinden faize alıcı gelmesi bekleniyor.
 
DOLAR: 1.25-1.26 YTL'Yİ GÖRÜR
1.25-1.26 seviyelerini test etmesi beklenen doların ay sonuna kadar 1.32 YTL'yi görmesi bekleniyor.

Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde