Vodafone'u bekleyen sorunlar

Vodafone'u bekleyen sorunlar

Yöneticilerinin yaptığı açıklamaya göre Telsim, 11 milyon 784 bin aboneye ve aylık abone başı 11 dolar gelire sahip. Vodafone, Telsim'de ilk iş olarak...

Vodafone'u bekleyen sorunlar
16px
24px
26.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Vodafone'un derdi vergiler ve düşük abone geliri olacak

Telekomünikasyon Kurumu'nun (TK) mart ayı verilerine göre 46 milyon 221 bin cep telefonu abonesi var. Telsim'in resmi devrini gerçekleşen Vodafone Türkiye'de yaklaşık yüzde 22'lik pazar payı ile yola çıkıyor. İlk sıradaki Turkcell'in 2006 yılının ilk çeyreğinde abone sayısı 28,7 milyon aboneye sahip. Telsim, devrini gerçekleştiren yöneticilerin yaptığı açıklamaya göre 11 milyon 784 bin aboneye ve aylık abone başı 11 dolar gelire sahip. Turkcell'in karışık ARPU (abone başına düşen aylık gelir) 12,2 dolar seviyesinde. Faturalı abonede aylık gelir 30,5 dolar civarında olması rekabetin en çok faturalı ve kurumsal abone üzerine olacağını gösteriyor. 2005 yılının ilk çeyreğinde Turkcell'in faturalı abonelerde aylık geliri 28,1 dolar olarak açıklanmıştı.

Abone başına gelir artmasına rağmen, ön ödemeli abone oranının artması yüzünden karışık ARPU rakamında artış gerçekleşmiyor. Vodafone bu yüzden hem ARPU değeri düşük hem de yüksek vergi oranları ile mücadele etmek zorunda kalacak. 46 milyon aboneye eklenecek her abone ön ödemeli hatların oranını artıracak. Bu da abone başına aylık gelirin düşmesine neden olacak.

Timur Sırt/Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde