Verimlilik arttı, çalışan azaldı

Verimlilik arttı, çalışan azaldı

BU YILIN İLK ÇEYREĞİNDE ÇALIŞAN SAYISI AZALDI, VERİMLİLİK ARTTI. İŞTE VERİLER...

Verimlilik arttı, çalışan azaldı
16px
24px
22.06.2006 13:21
ABONE OLgoogle
Türkiye'de bu yılın birinci çeyreğinde (Ocak-Şubat-Mart) bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla imalat sanayiinde, üretimde çalışanların sayısında yüzde 1,7, çalışılan saatte yüzde 1,8 azalma kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun, 3 bin 339 işyerinden derlenen bilgilere dayalı hesaplanan, “İmalat Sanayi Üretimde Çalışanlar, Üretimde Çalışılan Saat ve Kısmi Verimlilik Endeksi 2006 yılı Birinci dönem” sonuçları açıklandı.
Buna göre, söz konusu dönemde üretimde çalışan kişi başına verimlilik yüzde 4,6, çalışılan saat başına verimlilik de yüzde 4,8 arttı.
Bu yıl birinci dönemde, geçen yılın aynı dönemine göre devlet sektöründe, üretimde çalışanların sayısında yüzde 3,7 ve kısmi verimlilikte yüzde 1,1, saat başına kısmi verimlilikte de yüzde 1,6 azalma görüldü.
Aynı dönemde, özel sektörde ise üretimde çalışanların sayısı yüzde 1,5 azalırken, üretimde çalışan kişi başına kısmi verimlilik yüzde 5,8 arttı. Özel sektörde üretimde çalışılan saat başına kısmi verimlilik de yüzde 5,9 arttı.

-ALT SEKTÖRLER-

Devlet sektöründe imalat sanayiinde, bu yılın birinci çeyreğinde, üretimde çalışan sayısında en fazla azalma yüzde 22,3 ile basım ve yayım imalatında görüldü.
Bunu yüzde 14,3 azalma ile tekstil ürünleri imalatı, yüzde 11 ile de makine ve teçhizat imalatı izledi.
Aynı dönemde çalışan sayısının en fazla arttığı sektör yüzde 35,5 ile metalik olmayan diğer mineral madenler imalatı oldu.
Üretimde çalışanların kişi başına kısmi verimliliğine bakıldığında ise devlet sektöründe en fazla gerileme, yüzde 26,3 ile kağıt ve kağıt ürünleri imalatında görüldü.
Aynı dönemde devlet sektöründe kısmi verimliliği artan bazı sektörler, yüzde 94,4 ile tekstil ürünleri imalatı, yüzde 70,1 ile basım ve yayım imalatı ve yüzde 68,9 ile kimyasal madde ürünleri imalatı oldu.

-ÖZEL SEKTÖRDE DURUM-

Özel sektörde ise çalışan sayısında en fazla azalış yüzde 12,5 ile yine basım ve yayım imalatında görülürken, bunu yüzde 10,7 azalma ile giyim eşyası imalatı izledi.
Özel sektörde çalışan sayısında en fazla artış yüzde 42,7 ile büro, muhasebe, bilgi işlem makinaları imalatında kaydedildi.
Verimlilik açısından bakıldığında ise özel sektörde kişi başına kısmi verimlilik artışı en fazla, yüzde 32,2 ile derinin işlenmesi, bavul, çanta v.b imalatında, en fazla gerileme ise yüzde 24,3 ile kağıt ve kağıt ürünleri imalatında kaydedildi.

-VERİMLİLİK ENDEKSİ-

Bu arada, bu yıl birinci dönemde üretimde çalışan kişi başına verimlilik endeksi ise 148,2 oldu.
Üretimde çalışan kişi başına verimlilik endeksi, 2005 yılı I.dönemde 141,7 iken bu yıl aynı dönemde 148,2, üretimde çalışılan saat başına verimlilik endeksi 145 iken bu yıl 151,9 olarak hesaplandı,
2005 yılı I.dönemde 120,3 olan sanayi üretim endeksi ise 2006 yılı I.dönemde 124,5 oldu.
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde