"Vergi istisnası gelince halkın yüzde 70'i mortgage'a girer"

"Vergi istisnası gelince halkın yüzde 70'i mortgage'a girer"

Mortgage'da vergi avantajı, vergi gelirini düşüreceği endişesiyle 2008'e ertelendi. Uzmanlar yine de iyimser: "Vergi istisnası geldiğinde nüfusun üçte ikisi sisteme girer"

"Vergi istisnası gelince halkın yüzde 70'i mortgage'a girer"
16px
24px
06.05.2006 00:00Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeleri tamamlanan tasarıya göre, ücretliye vergi teşviği getiren düzenleme, mortgage sisteminin uygulamaya başlamasından yaklaşık 1.5 yıl sonra yani l Ocak 2008'den itibaren uygulanacak. Uygulamadaki bu erteleme her ne kadar sektör temsilcilerinin beklediği gelişme olmasa da, uzmanlar vergi indiriminin getireceği olumlu katkılar konusunda da umutlu. Vergi indirimini çok önemsediklerini söyleyen GYODER Başkanı Haluk Sur, "Vergi indirimi, halkın yüzde 70'inin mortgage' dan yararlanmasına önemli katkı sağlayacak. Ertelenmemesini isterdik ama kazançtan kayıp var" diye konuştu.

Kayıt içine girecek
İndirime Maliye Bakanlığı, vergi gelirlerini azaltacağı için karşı çıkıyordu. Oysa TADEM Başkanı Ali Çetin Önder, indirimin vergi gelirlerini azaltmayacağını, aksine artıracağını söyledi. Önder şöyle konuştu: "10 yıl vadede 75 bin YTL'lik bir kredi kullanıldığında yüzde l aylık faiz ile bir yılda 1.100 YTL civarında bir vergi indirimi söz konusu. Bu, kişinin her ay ödeyeceği taksitlerde 100 YTL civarında bir indirim demek. Bu da orta gelirli için çok önemli. Sistemde hedef, kayıt içine almak. Vergi indirimi ile bütün işlemler ekspertiz raporu değerleri üzerinden hesaplanacak ve böylece işlemlerin kayıt altına alınmasıyla Maliye Bakanlığı yüzde 50 oranında bir gelir artışı elde edecek. Örneğin önceden tapu dairesinde 100 bin YTL'ye satılan bir gayrimenkul yasal açıdan tanınan bir hakla 50 bin YTL olarak gösterilebiliyordu. Şimdi ise 200 bin YTL'lik daire için 75 bin YTL'lik kredi kullanılırsa, müteahhit 200 bin YTL üzerinden vergilendiriliyor. Müteahhitin 100 bin YTL maliyeti olsa, kalan 100 bin YTLlik kâr üzerinden Maliye gelir vergisi alacak. Bu da büyük bir rakam."

Şener: fiyat etkilenir
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ise mortgage sisteminde vergi mdiriminin, inşaat fiyatlarını ve kamu finansman dengesini olumsuz etkileyebileceği için 2008'e ertelendiğini söyledi. Şener, "Prensip olarak vergi indirimi olmalıdır. Ama bütçe finans dengeleri ve ilk yıllarda uygulamanın sonuçlarının görülmesi için 2008'in başında yürürlüğe girecek" dedi.

Nihal Yuvacan/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde