Venedik Taciri (The Merchant of Venice)

Venedik Taciri (The Merchant of Venice)

Michael Radford’un yönettiği ve Al Pacino, Jeremy Irons, Joseph Fiennes ile Lynn Collins’in oynadığı ‘Venedik Taciri’, gösterime girdi.

Venedik Taciri (The Merchant of Venice)
16px
24px
13.05.2006 13:53
ABONE OLgoogle

Shakespeare’in 16. yüzyıl Venediki’nde geçen, ‘zamandan bağımsız’ komedi-draması, bir grup Hıristiyan asilzadesinin yazgısını, talihini ve Yahudi tefeci Shylock’la ilişkilerini konu alıyor.

Antonio (Irons) meteliksiz dostu Bassanio’nun (Fiennes) güzel Portia’ya (Collins) evlenme teklif etmek için ihtiyaç duyduğu miktarı temin etmek üzere Shylock’tan (Pacino) borç alır. Antonio’nun hakaretlerine bozulan Shylock borç verdiği paranın geri ödenmesine ilişkin çok kesin şartlar koyar.

Antonio’nun teslimat işleri fırtına yüzünden sekteye uğrarken, Shylock kızının asilzade Lorenzo’ya (Cox) kaçmasından ötürü her zamankinden daha öfkelidir. Borcun vadesi geçince, Shylock diyet olarak Antonio’nun yarım kilo etini ister. Bassanio, Antonio’yu umutsuzca bu cezadan kurtarmaya çalışırken, beklenmedik bir cepheden mucizevi bir yardım gelir.

YAPIM HAKKINDA
Oscar adayı ve BAFTA sahibi Michael Radford’ın (“Il Postino”, “The Letters”) yazdığı ve yönettiği “The Merchant of Venice / Venedik Taciri” başta Shylock rolündeki Amerikalı aktör Al Pacino olmak üzere güçlü bir oyuncu kadrosunun dikkatini çekti. Sinema sektörünün en saygın yeteneklerinden olan Pacino, “Godfather/Baba” üçlemesi, “Scarface/Yaralı Yüz”, “Scent of a Woman/Kadın Kokusu”, “Insomnia/Uykusuz” ve “Heat/Büyük Hesaplaşma” gibi çeşitli ve büyüleyici filmlerle sayısız ödül aldı.

Shylock rolünde Al Pacino
Karakter hakkındaki ilk yorumum, eşini kaybetmiş, bunalımlı, ama hayatta belli bir noktaya gelmiş, işinden dolayı özgüven sahibi, işini çok iyi yapan, ama şimdi kızını da kaybediyor olmaktan ötürü sürekli üzüntü duyan biri şeklindeydi. Bir gettoda olmanın ve gerçekten özgürlük sahibi olamamanın yarattığı bir baskı vardı. Dini, sinagogu ve birkaç arkadaşı mevcut ama gitgide daha tecrit edilmiş bir hayat yaşıyor.

Adeta bir kurban; ezildiğini ve hırpalandığını hissediyorsunuz. Mesela, o et parçasını istemekle fazla ileri gidiyor. Bazı şeyleri bir türlü geride bırakamıyor. Bu, onun, ‘Sırf farklı bir inanca sahibiz diye bize tükürmeyi bırakın. Buna bir son verin çünkü biz aynıyız’ deme şekli. Shylock maruz kaldığı baskıya karşı çıkıyor. Mahkemeye çıktığında, kişisel ve genel olarak hayat şartlarıyla ilgili gerçek hislerini ifade etme, bu ironileri ortaya koyma ihtiyacında. Bu konulara hapsolmuş durumda; konuşmasında bir belagât var çünkü bir bakıma mevcut şartlardan ilham alıyor.

İstediği şey elbette delice ve mantıksız ama ona anlamlı geliyor. Bir insanın böyle bir şey yapabilmesi için, kendi içinde oldukça ileri gitmesi ve deliliğe yaklaşması gerek. Burada sorulan ve yanıtsız bırakılan soru şu: O yarım kilo eti alacak mı?

Filmin Künyesi
Yönetmen: Michael Radford
Görüntü Yönetmeni: Benoit Delhomme
Yapım Tasarımı: Bruno Rubeo
Kurgu: Lucia Zucchetti
Müzik: Jocelyn Pook
Süre: 138 dk.
Filmin Türkiye Hakları: New Films
Türkiye Genel Dağıtımı: Warner Bros.

Oyuncular:
Shylock - Al Pacino
Antonio - Jeremy Irons
Bassanio - Joseph Fiennes
Portia - Lynn Collins
Jessica - Zuleikha Robinson
Gratiano - Kris Marshall
Lorenzo - Charlie Cox
Nerissa - Heather Goldenhersh
Lancelot Gobbo - Mackenzie Crook
Salerio - John Sessions
Solanio - Gregor Fisher
Yaşlı Gobbo - Ron Cook
Dük - Anton Rodgers
Fas Prensi - David Harewood
Aragon - Antonio Gil-Martinez
Stephano - Al Weaver
Doktor Bellario - Norbert Konne
Alman Kont - Jean-Francois Wolff
İngiliz Baron - Pieter Riemens
Fransız asil - Tom Leick
Leonardo - Tony Schiena

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde