Vehbi Koç sağ olsaydı, Rahmi Koç'u dünya turuna çıkar mıydı?

Vehbi Koç sağ olsaydı, Rahmi Koç'u dünya turuna çıkar mıydı?

Vehbi Koç ABD'de Houston'a sağlık kontrolü için yöneticileriyle beraber gider. Koç'u ziyarete gelen yöneticilerden birinin gözündeki gözlük Vehbi Koç'un dikkatini çeker ve kaça aldığını sorar.

Vehbi Koç sağ olsaydı, Rahmi Koç'u dünya turuna çıkar mıydı?
16px
24px
09.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Yaşar Süngü'nün yazısı

Vehbi Koç ABD'de Houston'a sağlık kontrolü için yöneticileriyle beraber gider. Koç'u ziyarete gelen yöneticilerden birinin gözündeki gözlük Vehbi Koç'un dikkatini çeker ve kaça aldığını sorar. Yönetici, patronu Vehbi Koç'un tutumluluk konusundaki hassasiyetini bildiği için yalan söyler ve 150 dolara aldığını söyler.

Vehbi Koç da bunu bildiği için genç yöneticiye ders vermek amacıyla, "Al şu 150 doları gözlüğünü bana sat sen kendine aynı fiyata alırsın nasıl olsa" der. Halbuki yönetici gözlüğü 1000 dolara almıştır.

Bu anekdotu Zeynel Abidin Erdem'den bir konferansta dinlemiştim.

Bu hatıra cuma akşamı Rahmi Koç'un dünya turunu tamamlaması nedeniyle Setur Marina'da düzenlenen "Hoşgeldin Partisi"nde Rahmi Koç'u dinlerken aklıma, "Acaba Vehbi Koç sağ olsaydı oğlu Rahmi Koç dünya turuna çıkar mıydı? sorusu geldi.

"Hoşgeldin Partisi"ne Rahmi Koç'un ailesi, Koç Holding'in ve bağlı şirketlerin yöneticileri neredeyse tam kadro oradaydı. Anadolu'dan Koç şirketlerinin bayiliğini yapanlar bile vardı.

Geniş bir alana yayılan davetliler arasında iş dünyasının ünlü simaları da eşleri ile birlikte yer aldı.

Davetliler arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da vardı.

İşadamlarından Selçuk Yaşar, Muhtar Kent, Rona Yırcalı, Nihat Gökyiğit, Halit Narin hatırladıklarım arasında yer alırken Sabancı ve Eczacıbaşı ailesinden birilerini göremedim veya gözümden kaçtı. Güngör Uras ve Güneri Cıvaoğlu'nun katıldığı davete yazılı ve görsel basının temsilcileri de yoğun ilgi gösterdi.

Rahmi Koç, çocukluktan beri istediği tekneyle dünyayı dolaşma hayalini 19 Eylül 2004'te Kalamış Marina'da başlattığı yolculukla gerçeğe dönüştürdü. 7 mürettebatı bulunan "Nazenin IV" adlı yelkenlisiyle 2 yıl süren dünya turunu Cuma akşamı tamamladı.

Koç'u Kınalı Ada açıklarından itibaren dostlarına ait tekneler karşıladı. Bir kortej oluşturan tekneler Nazenin-4'e Kalamış Marina'ya kadar kornalar çalarak eşlik etti. Marinaya giriş sırasında yangın söndürme tekneleri de su püskürterek Nazenin'i selamladı.

Ülkem gibisi yok

Geziden sonra Türkiye'nin kıymetini daha iyi anladığını ifade eden Koç, geziyi şöyle değerlendirdi,
"Hepimizin dünyaya bakışı değişti. Dünyayı başka türlü görmeye başladık.
Canımızın ve sağlığımızın kıymetini daha çok anladık.
Birlikte yaşamayı öğrendik. Muhtelif kültürler öğrendik.
Kendi memleketimizi onlarla mukayese ettiğimizde ülkemizin fevkalade olduğunu gördük.
Bu seyahati çocukluğumdan beri planlamıştım.
Ancak bazı nedenlerden dolayı biraz geç kaldık.
Böyle bir seyahatten sonra her bakımdan bakışınız değişiyor."

Dünya turu 657 gün sürdü

  • 28 bin 250 deniz mil yol yapıldı.
  • Dünya turu boyunca her gün tuttukları günlük 3 bin sayfa oldu.
  • Tutulan günlük kısaltılarak Türkçe ve İngilizce kittaba dönüşecek.
  • benzer haberler
  • E-Bülten Aboneliği
    İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
    Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde