Unakıtan'dan tekstilcilere müjde

Unakıtan'dan tekstilcilere müjde

MALİYE BAKANI, BURSA'DA TEKSTİLCİLERE MALİYETLERİ DÜŞÜRME SÖZÜ VERDİ.

Unakıtan'dan tekstilcilere müjde
16px
24px
19.04.2006 18:00
ABONE OLgoogle

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, tekstilin rekabet gücünü artıracak çalışmalara en kısa zamanda başlayacaklarını söyledi. Unakıtan, girdi maliyetlerinin düşürülmesi için hükümet olarak ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, bununla ilgili çalışmaların sürdüğünü kaydetti.
Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen Sümerbank Merinos Fabrikaları'nın Merinos Parkı ve Atatürk Kültür Merkezi'ne dönüştürülmesiyle ilgili projenin temel atma törenine katılmak üzere Bursa'ya gelen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, tekstil kenti Bursa'da tekstilcileri rahatlatacak açıklamalar yaptı.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, tekstilde yaşanan problemlerin herkes gibi kendilerini de üzdüğünü belirterek, bu problemlere çözüm getirmenin herkesin boynunun borcu olduğunu ifade etti. Unakıtan, şöyle dedi:

"Girdi maliyetlerinin düşürülmesi için hükümet olarak biz elimizden geleni yapacağız. Bununla ilgili çalışmalar da sürüyor. Ama mecliste Sosyal Güvenlik Reformu ile ilgili çalışmalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızı biraz meşgul etti. Ama ondan sonra başlayacağız çalışmalara. İyi haberler vereceğiz size. Neden, çünkü rekabet gücünün artırılması lazım. Dünyada tüm ülkeler birbiri ile yarış ediyor, rekabet ediyorlar. Biz daha fazla ihracat yapalım, biz daha satalım, biz daha fazla yabancı sermayeyi ülkemize getirelim ve biz ülke insanımızı daha fazla kalkındıralım. Biz de diyoruz ki artık biz de varız ve bu rekabet gücümüzü son zamanlarda giderek artırıyoruz ama özel sektörümüze düşen birşey daha var. O da artık teknolojik altyapımızı güçlendirme mecbiriyetimiz vardır. Verimliliğimizi artırma mecburiyetimiz vardır. Yani hem fikren kendimizi değiştireceğiz, hem de altyapı olarak kendimizi geliştirmek mecburiyetimiz vardır. Çünkü, dünyada kıyasıya bir mücadele var. Ama ben bu milletin bu mücadelede gerekli olan yerini alacağına inanıyorum. Gerekli olan mesafeyi katedeceğiz. Başka çaremiz de yok."

Bursa'nın tekstile öncülük etmiş bir şehir olduğunu kaydeden Bakan Unakıtan; "Bu konudaki önemli şehirlerimizden birisi Bursa'dır. O bakımdan hem Bursalılara bu konuda güveniyoruz hem de devamlı surette reel sektörümüzün yanında olduğumuzu buradan bir kere daha belirtiyoruz" diye konuştu.
 
Bursa/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde