Unakıtan'dan acı reçete uyarısı

Unakıtan'dan acı reçete uyarısı

MALİYA BAKANI UNAKITAN, PARA MUSLUKLARININ KISILACAĞI SİNYALİNİ VERDİ.

Unakıtan'dan acı reçete uyarısı
16px
24px
07.06.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2006 yılı enflasyon hedefine ulaşılması için para musluklarının kısılacağı sinyalini verdi. Unakıtan, TBMM kulisinde piyasadaki gelişmeleri yakından ve dikkatle izlediklerini kaydetti ve şunları söyledi:

'MUSLUK BENDE'
"Mali disiplin temeldir. Bu açıdan bakıldığında mayıs ayında bütçemiz hayli fazla veriyor. Yani disiplin korunuyor. Ancak, enflasyon hedefinden de taviz veremeyiz. Para muslukları benim elimde. Kimsenin gözünün yaşına bakmam kısarım. Hedefe ulaşmak için gerekirse acı reçete de gelebilir." Pazar günü Hazine'de yapılan ekonomik durum değerlendirmesi toplantısına dikkati çeken bürokratlar, "Son 3.5 yıldaki en büyük kazanım enflasyondaki tarihi düşüş oldu. Enflasyon hedefinin revizyonunu düşünmüyoruz. Yüzde 5'lik ana hedefin, 2 puanlık belirsizlik aralığı var. Enflasyon kesinlikle bu aralıkta tutulmalı. Bu yüzden gerek piyasalardaki dalgalanmanı n ve kur artışının etkisini giderecek gerekse talep genişlemesini frenleyecek yeni önlemler de devreye girebilir. Bunun için haziran sonu verilerini görmek gerekiyor. Ancak bu arada Merkez Bankası Para Politikası Kurulu ilk adımı atacak" dediler.

TMO'nun borcu IMF ile sorun yaratabilir

TOPRAK Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) yapacağı alımların IMF ile yeni sorunların kapısını açabileceği belirtiliyor. Geçen yıl 5 milyon ton civarında ürün almak zorunda kalan TMO, beklenenin ötesindeki bu alım için Hazine kaynağı da kullanmı ştı. 2005 sonu itibariyle TMO'nun Hazine ve banka borçları 1 milyar YTL'nin üstünde. Aynı durumun bu yıl da yaşanırsa TMO'nun borcun 2 milyar YTL'ye yaklaşacağı ve IMF'nin titizlikle takip ettiği faiz dışı fazla (FDF) hesabında sorun yaratabileceği belirtiliyor. 

Okan Müderrisoğlu/Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde