Unakıtan: Tüpraş'ın yeni yönetiminin aldığı kararlar yasal

Unakıtan: Tüpraş'ın yeni yönetiminin aldığı kararlar yasal

Maliye Bakanı Unakıtan, TÜPRAŞ’ın özelleştirilmesine ilişkin olarak Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararının ardından Koç-Sheel Grubu’nun atadığı TÜPRAŞ yönetiminin şirketle ilgili oarak aldığı kararların yasal olduğunu açıkladı.

Unakıtan: Tüpraş'ın yeni yönetiminin aldığı kararlar yasal
16px
24px
05.04.2006 16:18
ABONE OLgoogle
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, CHP Kocaeli Milletvekili İzzet Çetin’in yazılı soru önergesini yanıtladı.
Unakıtan, TÜPRAŞ’ın yüzde 51 oranındaki kamu hissesinin satışı için yapılan ihalenin 12 Eylül 2005 tarihinde teknik olarak tamamlandığını ve ihale komisyonunun nihai devre ilişkin kararının 7 Kasım 2005 tarihinde Özelleştirme Yüksek Kurulu’nca (ÖYK) onaylanarak kesinleştiğini anımsattı.

Unakıtan, ÖYK’nın söz konusu kararı gereği ihaleyi kazanan ortak girişim grubunun ihale şartları belgesi çerçevesinde kurmuş olduğu Enerji Yatırımları A.Ş. ile Özelleştirme İdaresi arasında 26 Ocak 2006 tarihinde imzalanan hisse satış sözleşmesi uyarınca Şirket hisselerinin Koç-Shell grubuna devredildiğini kaydetti. Unakıtan şunları kaydetti:
"Bütün sonuçlarıyla birlikte tamamlanmış idari işlemlerle ilgili olarak idari yargı yerlerince yürütmenin durdurulması veya iptal kararı verilmesi halinde, dava konusu işlemden önceki durumun-kendiliğinden ve herhangi bir işleme gerek kalmaksızın- tesis edilmiş sayılamayacağı, bir başka deyişle yürütmenin durdurulması veya iptal kararlarının, dava konusu işlem sonucunda ve bu işleme dayalı olarak özel hukuk alanında yaratılmış sonuçları ya da hak ve yükümlülükleri kendiliğiden ortadan kaldırmayacağı, aleyhinde karar tesis edilen idarelerce karar gereğinin yerine getirilebilmesini teminen bir takım işlem ve eylemlerde bulunulmasının gerektiği bir gerçektir."

Unakıtan, bu nedenle TÜPDAŞ’taki yürütmenin durdurulması kararının "tesis edildiği 2 Şubat 2006 tarihinde TÜPRAŞ’ın, devir öncesinde oldğu gibi kamu kurumu niteliğini kazanmadığını" savunarak "Dolayısıyla bugünkü TÜPRAŞ yönetiminin yürütmeyi durdurma kararından sonra aldıkları kararlar yasaldır" dedi. Unakıtan TÜPRAŞ yönetiminin personele ilişkin işlemlerinin de bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini savundu.
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde