Ülfet, Beşler Grup'la yeniden doğuyor

Ülfet, Beşler Grup'la yeniden doğuyor

Gıda sektöründe büyümesini sürdüren Beşler Şirketler Grubu, Nizip'te kurulu, Türkiye'nin en eski bitkisel yağ fabrikalarından biri olan Ülfet'i bünyesine kattı.

Ülfet, Beşler Grup'la yeniden doğuyor
16px
24px
18.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Grup, yapılacak yatırımlar sonrasında yeni ürünlerle Ülfet'i tekrar tüketicilerin karşısına çıkarmayı amaçlıyor.
Un, bakliyat ürünleri ile makarna üretim ve ihracatını sürdüren Beşler Şirketler Grubu, Türkiye'nin en eski sıvı yağ markalarından Ülfet'in Gaziantep'in Nizip ilçesinde yer alan tesislerini satın aldı. Satışı konusunda daha önce anlaşma sağlanan Ülfet, yasal bekleme süresinin de tamamlanmasının ardından Beşler Grup tarafından devralındı.

Beşler Grup'tan yapılan açıklamada, uzun süredir tam kapasite ile çalışmayan Ülfet tesislerinin yeni yatırımlarla modernize edilerek yeniden sektörün en önemli markalarından biri haline getirilmesinin hedeflendiği belirtildi. Beşler Grup'tan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye yağ sektörünün en köklü ve önemli markaları arasında yer alan Ülfet, Nizip sanayiinin de sembolü haline gelmesine rağmen ekonomik krizler sonrasında gücünü yitirmiş ve atıl hale gelmişti. Beşler Grup olarak un, bakliyat ürünleri ve makarna gibi temel gıda ürünlerinden oluşan ürün portföyümüze yağı da ekleme amacı taşıdığımız için, 1955 yılında kurulan ve Nizip için olduğu kadar bölgemiz için de büyük önem taşıyan Ülfet'i satın alarak bu önemli markanın yeniden canlandırılmasını hedefledik.

Faaliyet gösterdiği her alanda modern tesislere yatırım yaparak, tüketici isteklerine uygun sağlıklı ve kaliteli ürünler üreten Beşler Grup Ülfet'in sıvı yağ, sabun ve üzüm suyu üretim tesislerinin bulunduğu fabrikaya yapacağı yeni yatırımlar sonrasında; ürün portföyünü genişletmenin yanında Ülfet'i Nizip ilçesi için de önemli bir istihdam kaynağı haline getirme amacını taşımaktadır. Tesislerin modernizasyon çalışmaları sona erdiğinde Gaziantep'in özellikle Nizip bölgesinde her yıl daha fazla önem kazanan ve ekimi giderek artan zeytinin hem sofralık zeytin, hem de zeytinyağı şeklinde değerlendirilmesi sağlanarak bu hayati ürüne katma değer ve bu sayede binlerce üreticinin aile bütçesine de kazanç sağlanacaktır."

Un, bakliyat ve makarna üretiminin ardından, Ülfet'i alarak sıvı yağ imalatına da başlayacak olan Beşler Grup'un marka olarak Beşler ve Ülfet'i tercih edeceği belirtiliyor. Hem iç, hem dış pazara yönelik çalışacak tesislerde yaklaşık 10 milyon dolar tutarında yatırım yapılacağı ve fabrikanın son teknoloji ile yenileneceği açıklandı. Açıklamada, Ülfet tesislerinin Türkiye'nin önde gelen sıvı yağ fabrikalarından biri haline getirileceği ifade edildi.

Nizip ilçesinde yer alan Ülfet Gıda, yağ ve sabun sanayi tesisleri 1955 yılında rafine edilmiş zeytin yağı, ayçiçek yağı ile sergi tipi ve lavabo tipi sabun üretmek amacıyla İtalyan teknolojisiyle kurulmuştu. Tesiste, tane zeytin ve ham zeytinyağından rafine ve vinterize zeytin yağı, ayrıca ayçiçek yağı ile pamuk yağı üretilebiliyor. Yaklaşık olarak 75 dönüm arazi üzerine kurulu olan işletmede; zeytin presleme, ham yağ rafine, prina ekstraksiyon, kutu dolum, sabun imalat, salamura zeytin yağı ve şarap üretim üniteleri yer alıyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde