Tüzmen'den 'Zam yapın' çağrısı

Tüzmen'den 'Zam yapın' çağrısı

BAKAN TÜZMEN, ALANYADA'Kİ ESNAFA FİYATLARINI ARTIRMA TAVSİYESİNDE BULUNDU.

Tüzmen'den 'Zam yapın' çağrısı
16px
24px
23.06.2006 23:21
ABONE OLgoogle
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Antalya'nın Alanya ilçesinde esnafa, kaliteli turist gelmesi için kaliteyi yükseltmeleri çağrısında bulunarak, 'Fiyatlar çok düşük olduğu için kalite düşüyor ve kaliteli turist gelmiyor' dedi.

Kürşad Tüzmen, Alanya'daki temaslarını bugün de sürdürdü. İlk olarak Alanya Kaymakamı Günhan Sarıkaya'yı ziyaret eden Tüzmen, burada yaptığı açıklamada, 'Alanya'da, Türkiye'de yapılan hataları tekrar yapmamamız gerekiyor. Alanya'da sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler son derece düzeyli insanlardan oluşuyor. Eğitimini yüksek düzeyde tamamlamış, birikimli insanların burada yaşaması Alanya için büyük bir artı' diye konuştu.

Sarıkaya'nın sözleri üzerine, havayolu ulaşımı konusunda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a bilgi vereceğini ve bu konuda Alanya'ya yardımcı olacağını vurgulayan Tüzmen, Alanyalı turizmcileri mevcut yataklarını 'kaliteli turistlere satması' konusunda da uyardı.

Tüzmen, 'Alanya'da bulunan 140 bin yatak kapasitesi çok önemli bir rakam. Kaliteyi artırmalıyız' dedi. Tüzmen'e Alanya hakkında bilgi veren kaymakam Sarıkaya da en büyük sıkıntılarının ilçenin havaalanına uzaklığı olduğunu bildirdi. Sarıkaya, ulaşım yönünden yaşanan bu sorunun çözülmesinin en büyük istekleri olduğunu kaydetti.

Dim Barajı ile ilgili bilgi de veren Sarıkaya, yüzde 90'lık kısmı tamamlanan barajın açılışını gelecek yıl gerçekleştirmeyi hedeflediklerini anlattı. Alanya'da L tipi dünya standartlarında bir cezaevi yapıldığını da ifade eden Sarıkaya, 'Bu cezaevi, dış mihraklı, menfi propagandalardan da kurtulmamızı sağlayacak' dedi.

DÜNYA KUPASI'NIN ALANYA TURİZMİNE ETKİSİ

Tüzmen, daha sonra Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu'nu ziyaret etti. Sipahioğlu, Tüzmen'e Alanya'nın tanıtımı için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Turizmde bu yıl beklenilenin altında turist geldiğini belirten Sipahioğlu, şöyle devam etti: 'İnişli çıkışlı bir sezona başladık. Dünya Kupası maçları bunda büyük etkiye sahip. Ancak eylül ve ekim aylarında yaramızı biraz olsun saracağız. Alanya Belediyesi olarak, Almanya'da bazı ulusal ve yerel gazetelerle ortak çalışmalar yaparak turist çekmeye çalışıyoruz. Şu an bir gazeteyle ortaklaşa yürüttüğümüz çalışmada, bir soru soruyoruz ve doğru cevabı bilenler arasında yapılan çekilişle, Alanya tatili hediye ediyoruz.'

'KALİTELİ TURİST' ÇAĞRISI

Tüzmen, ilçede daha sonra esnaf ziyaretinde bulundu. Esnafın sıkıntılarını dinleyen Tüzmen, turist sayısının az olmasından yakınan esnafa, 'Sizler kaliteyi yükseltin ki kaliteli turist gelsin. Fiyatlar çok düşük olduğu için kalite düşüyor ve kaliteli turist gelmiyor. Sizler kendi aranızda fiyatları sabitleyin ve kaliteyi artırın. Biz elimizden geleni yaparız' dedi.

Esnaf Halil Akan, kurdaki artıştan yakınarak, 'Kurdaki artış size yarıyor ama bize yaramıyor sayın bakanım' diye seslendi. Cuma Pazarı ve Barlar Sokağı olarak adlandırılan bölgeleri de gezen Tüzmen, gezi sırasında turistlerle ilgilendi. Tüzmen, ayrıca 'parasailing' ve 'Acarlar 2' adlı tekneyle Alanya açıklarında dalış da yaptı.
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde