Tüzmen kamyoncu oldu

Tüzmen kamyoncu oldu

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası'nı gezen Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İran'a ihraç edilecek olan kamyonlardan birine binerek deneme sürüşü yaptı.

Tüzmen kamyoncu oldu
16px
24px
29.06.2005 00:00
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, otomotiv sektörünün 63 milyar dolarlık toplam ihracat içindeki payının, 11 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Tüzmen, Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası bünyesinde oluşturulan Müşteri Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, komşu ülkelerle olan bağların dış ticarette büyük önem taşıdığını, Aksaray Mercedes-Benz Fabrikası'nın bu doğrultuda izlediği dış ticaret politikasıyla örnek olduğunu belirtti.

Türkiye'nin daha önceki yıllarda komşu ülkelerle olan ihracatının, toplam ihracat içindeki payının yüzde 3-4 civarında olduğunu, son dönemde yapılan çalışmalarla bu payın yüzde 28'e yükseldiğini ifade eden Tüzmen, 'Artık komşu ve yakın ülkelerle çok daha fazla ticari ilişkiler içine girmiş durumdayız. Komşu ülkelere olan ihracatımızın artmasıyla dünya rekorlarını kırar noktaya geldik' dedi.

İhracatta önemli aşamaları geride bıraktıklarını ve 2004 yılında 63 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini anlatan Tüzmen, şunları kaydetti: '25 Haziran tarihi itibariyle, son bir yıl içinde 70 milyar dolar ihracat rakamını yakaladık. İhracatımızı bu yıl 75 milyar dolar seviyesine yükseltmeyi planlıyoruz.

Otomotiv sektörünün 63 milyar dolarlık toplam ihracat içindeki payı, 11 milyar dolar rakamına ulaşmıştır. Yani neresinden bakarsanız bakın, Türkiye'nin toplam ihracatının artık yüzde 18'ini otomotiv ve otomotiv yan sanayi ürünleri oluşturmaktadır. Bu yıl 11 milyar dolarlık otomotiv sektörü ihracatını, 2005 yılı sonunda 15 milyar dolar olarak hedeflemiştik. Bu, biraz zor bir hedefti ancak şu ana
kadar ki rakamlar bu hedefi yakalayabileceğimizi gösteriyor.'

Mercedes'in bir dünya markası olduğunu ve bu dünya markasının Aksaray'da üretim yapmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Tüzmen, 'Aksaray, hızlı ve kaliteli üretim yapabildiğini bütün dünyaya ispatlamıştır. Önümüzdeki dönemde Aksaray daha iyi şekilde kendini gösterecektir' diye konuştu.

Türkiye'nin gelecekte bir ihracat üssü haline geleceğini ifade eden Tüzmen, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Çünkü biz yıllar önce sektörel ve bölgesel planlamamızı
yaparken, otomotiv sektörünün altını çizmiştik. Kuvvetli olabileceğimiz bir sektördü. Bugün aynı zamanda bu fabrikada üretilen 500 kamyonu İran'a ihraç etme işlemini başlatacağız. Bu ihracat, diğer komşu ülkelere yapılan ihracatın artmasına da öncülük edecektir.

Toplam otomotiv ihracatımızın 2.2 milyar doları, kamyon ve kamyonet olarak gerçekleştirilmiştir. 2005'te bu rakamın da 3 milyar doları aşmasını bekliyoruz.'

Tüzmen, daha sonra fabrika bünyesinde kurulan, müşterilere nihai satış sonrası hizmet verecek Müşteri Merkezi'ni, kurdeleyi keserek hizmete açtı.

Tüzmen ve beraberindekiler, daha sonra fabrikanın üretim bantlarını gezerek yetkililerden bilgi aldı. Tüzmen, ardından da İran'a ihraç edilecek olan kamyonlardan birine binerek deneme sürüşü yaptı.

Törene, Aksaray Valisi Hüseyin Avni Coş, Belediye Başkanı Nevzat Palta, Aksaray Milletvekilleri, Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası Müdürü Hans Peter Heinstein ve çok sayıda davetli katıldı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde