Tüzmen, Erem'i neden koruyor?

Tüzmen, Erem'i neden koruyor?

EREM; F 1'İ HEMEN KARA GEÇİRİRDİM ANCAK YARATICI ZEKAMDAN MAHRUM KALACAKLAR

Tüzmen, Erem'i neden koruyor?
16px
24px
27.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Erem, "Formula 1’i verseler hemen kára geçirirdim. Ancak, beni bu konuda çok üzdüler o nedenle onları, yaratıcı zekamdan mahrum bırakıyorum" dedi.

İSTANBUL Dünya Ticaret Merkezi’nin (İDTM) fuar alanlarındaki 13 yıllık kiracısı ve CNR Holding’in patronu Ceyda Erem, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in kendisine koruması ya da desteklemesi ile ilgili ’farklı imaları’ reddetti. Erem, "Bir kere benim şirketlerim, bugüne kadar uluslararası fuarcılıkta başardıklarıyla Türkiye ihracatının en önemli aktörlerinden biri oldu. Sayın Bakan’ın bana desteği ya da koruması olsa olsa bu nedenle olabilir. O ’fırça atma’ olayında da Kürşad Bey; sadece yargıdaki bir hadisenin İDTM Genel Müdürü tarafından basına taşınmış olmasına kızmıştı" dedi.

FORMULA FORMÜLLERİM VAR:

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nden kendisini çıkarmak için açtığı davalar sürerken Formula 1 yarışlarının yapıldığı İstanbul Park Pisti’nin işletmesini de alacağı yolundaki iddialar konusunda da; "Formula 1 zarar eden bir projedir ve orasını kára geçirmek için olağanüstü yaratıcılık gerekiyor. Ben orayı çok kárlı şekilde işletebilirim. Çünkü üzerinde çok düşündüm, planlarımı yaptım. Ancak beni çok üzdüler. O yüzden de ben onları bu konuda yaratıcı zekamdan mahrum bırakıyorum. Tekrar teklif gelirse düşünürüm ama neler yapacağımı da asla kimseye söylemem. Formüllerim var. Fuarcılıkla da ilgisi yoktu. Ben üniversitede kárlılık planlaması okudum. Her zaman da onu yaparım" diye konuştu.

İTO BİZDEN İYİ PARA ALIYOR:

İDTM’nin kiracısı CNR Fuarcılık’ı tahliye etmek için açtığı davalara bir anlam veremediğini de söyleyen Ceyda Erem şöyle devam etti: "Biz İTO’ya yılda 12 milyon dolar kira bedeli ödüyoruz. 12 yılda buraya ödediğimiz toplam kira 108 milyon dolardır. Biz 108 milyon dolarlık kredi alsaydık bunun iki katı büyüklükte bir fuar alanını istediğimiz yere kendimiz kurardık. Biz şu anda İDTM’ye ait alanlardan yılda 15 milyon dolar kira geliri elde ediyoruz. Aradaki 3 milyon doları kár görenler yanılıyor. Çünkü bu alanların yıllık bakım giderleri en az 5 milyon dolar ve ’kiralama işlemleri’ bu nedenle kendi içinde zarar ediyor. Biz fuarcılık yaparak kár edebiliyoruz. Bizim ortak olduğumuz şirketlerin toplam fuarcılık geliri 10 milyon dolar civarında."

Cenajans vazgeçince tam 350 bin dolar kayınpeder farkı ödedim

CEYDA Erem, girişimciliğe eski eşi Özhan Erem ile birlikte 1985’te şirket kurarak atıldığını belirterek şöyle konuştu: "1992’ye geldiğimizde İDTM’nin 10 bin metrekarelik 1 holü ihaleye çıkmıştı. Biz ihaleyi kazanamadık. Cen Ajans (Nail Keçili) 1.6 milyon dolarlık teklifle kazandı. Fakat sonra teminatını yaktı ve bana ’bu bizim işimiz değilmiş burayı sen al’ dedi. Biz 1 milyon 250 bin dolar teklif etmiştik. Keçili çekilince beni çağırdılar ve ’senin kayınpederin İTO’da. Biz şimdi sana ikinci teklifle burayı verirsek bize laf gelir. Eğer sen de 1.6 milyon dolar verirsen burayı veririz’ dediler. Ben itiraz ettim ama kabul etmediler ve sonunda ailemin bütün gayrimenkullerini ipotek ederek, kredi kullanarak bu işe girdim. Allah da çok yardım etti. 1994’te hemen krize düşmemize rağmen başardık. Proje 5 holdü, ben ikna ettim de 10 hole çıktı. Şu anda 8’ini biz işletiyoruz. Şimdi bu alanın 15 hole çıkması gerekiyor."

Bizi İDTM’den çıkarma kararı Mehmet Yıldırım döneminde alındı

CEYDA Erem, İDTM’nin CNR Fuarcılık’ın kira sözleşmelerini yenilememe kararının Eski İTO Başkanı Mehmet Yıldırım’a ait olduğunu söyledi. Erem, "Bizi ilk istemeyen Mehmet Bey’di

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde