Türkiye’nin de rekortmeni oldu

Türkiye’nin de rekortmeni oldu

Demir Sabancı, 6 yıl sonra İstanbul vergi rekortmenliğinin yanısıra, ilk kez "Türkiye Rekortmeni" ünvanını da aldı.

Türkiye’nin de rekortmeni  oldu
16px
24px
04.04.2007 06:49
ABONE OLgoogle

Demir Sabancı Türkiye"nin gelir vergisi rekortmeni Sabancı Grubu"ndaki görevlerinden ayrılmasının ardından kendisine ait Sabancı Holding hisselerini satan Demir Sabancı, 6 yıl sonra İstanbul vergi rekortmenliğinin yanısıra, ilk kez "Türkiye Rekortmeni" ünvanını da aldı.

Ankara rekortmenleri listesi ile birlikte, Türkiye"nin 2006 gelir vergisi rekortmenleri listesi de netleşmeye başladı. İstanbul rekortmeni Demir Sabancı, 2006 gelirlerinden tahakkuk eden 14 milyon 267 bin YTL"lik vergi ile Türkiye rekortmeni oldu. Aydın Doğan Türkiye ikincisi olurken, Ankara rekortmeni Rahmi Koç da yarışta Türkiye üçüncüsü oldu.

HİSSE SATIŞI

Eylül 2004"te Sabancı Holding"te yürüttüğü perakendecilik grup başkanlığı görevinden ayrılan Demir Sabancı, 2005 yılında ise sahip olduğu hisseleri satmaya başladı. İlk etapta Avusturya Bankası Bank Austria Creditarnstalt"a 252 milyon dolarlık bir satış yapan Demir Sabancı, daha sonra da bu satışlara devam etti. Bu satışlardan toplam 320 milyon dolar civarında gelir elde ettiği bilinen Demir Sabancı, bu parasını işleterek geçen yılın vergi rekortmenliğini elde etti.

DOĞAN İKİNCİ SIRADA

2006 vergilendirme dönemi gelir vergisi rekortmenleri listesine göre, ikinci sırada Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, dördüncü sırada ise Koç Topluluğunun kurucusu Vehbi Koç"un kızı Semahat Sevim Arsel yeraldı.

Çiğdem Toker/Hürriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde