Türkiye'nin arama motoru

Türkiye'nin arama motoru

MSN, YAHOO VE GOOGLE'A RAKİP GÖRÜNEN HAKIA ARAMA MOTORU HİZMETE GİRDİ.

Türkiye'nin arama motoru
16px
24px
23.06.2006 12:42
ABONE OLgoogle

Google, Yahoo, ve MSN gibi arama motorlarına çok yakında rakip çıkmaya hazırlanan hakia’nin yatırımcı listesine K.V.K. İletişim ve MV Grubu eklendi. Murat Vargı, teknoloji yatırımları dünyasından önemli isimlerin yer aldığı hakia Yönetim Kurulu’na katıldı.

Murat Vargı hakia hakkında “Ulaşılabilen bilginin hızla arttığı dünyada, bu bilgiyi organize etmek, ulaşılabilir ve kullanılabilir hale getirmek daha da önem kazanmaktadır. Semantik algoritmalarla bu sürece kendine has bir yaklaşım getiren hakia.com’un internet ortamındaki aramaları çok geliştireceğine inanıyorum. MV Grubu ve KVK olarak bu heyecanlı girişimin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

ANLAM ODAKLI ARAMA MOTORU

Arama teknolojileri evriminde yeni bir çağ başlatmayı amaçlayan hakia internet’in ilk anlam-odaklı (semantik) arama motorunu geliştirmektedir. Anlam-odaklı arama motoru kullanıcıya kelime benzerliğinin yanı sıra anlam benzerliği olan cevaplar getirebilmekte ve bu sayede arama sonuçlarının kalitesini bugünki alışılmış seviyenin çok üstüne çıkarabilmektedir. Gelişiminin %28’ini tamamlamış olan hakia BETA arama motoru Kasım ayında tam kapasite ve ürün sunumuyla Amerika’daki tanıtımına başlayacaktır. hakia BETA versiyonu hakia.com sitesinde halen kullanıma açıktır.

hakia teknolojisi ilk nesil arama motorlarının (Google, Yahoo gibi) kullandığı indeklesme teknolojisini geride bırakıp, kurucusu Dr. Riza Can Berkan’ın icat ettiği MAQ (Mapping of Anticipated Queries) altyapısının üzerine kurulmuştur. Index alt-yapısının anlam-odaklı aramalara uygun olmadığına dikkat çeken Riza Can Berkan, ”arama teknolojisinde MAQ veya benzer sistemlere geçiş, anlam zenginliğini üretmek için artık kaçınılmaz bir yol ayrımı. Bu yeni yolda Murat Vargı gibi bir vizyoner ve KVK gibi bir teknoloji şirketini bünyemize katmaktan çok mutluyuz.” diye ekledi.

hakia Hakkında

hakia Internet’in ilk anlam-merkezli arama motorunu gelistirmektedir. Günümüzün lider arama motorları (Google, Yahoo, gibi) sadece anahtar kelime, meta arama, indeksleme ya da buna benzer ilk-nesil teknolojileri kullanmaktadırlar. hakia teknolojisi yepyeni bir alt yapı tasarımı ve üzerine kurulmuş semantik algoritmalari içermektedir. hakia sorulan soruyu bir insan gibi algılama ve komple cevaplar verme kapasitesine sahip bir arama motoru olma yolunda önemli ilk adımları atmış ve bu becerisini otomatik bir halde "öğrenerek" geliştirmek üzere tasarlanmıştır.

New York merkezli hakia’nin hedefi ilk üç arama motoru sıralamasında yerini almaktır.

M.V. Grubu Hakkında

1993 yılında Murat Vargı tarafından kurulan M.V. Grubu, Türk ekonomisinde önemli konumda bulunan varlıklardan oluşmaktadır. Telekom servis ve dağıtım sektörlerinde lider şirketlerin kurucu ortaklığından sonra Grup medya ve gayrimenkul sektörlerinde yatırımlarına devam etmektedir. Uluslararası alanda yatırımlarına New York’da konut projesi yapımı ile başlayan Grup, en son olarak merkezi ABD’de bulunan hakia isimli internet arama motoru şirketine iştirak etmiştir.

Yatırımlarında çok seçici davranan Grubun yatırım kriterleri, kendi yönetim kadrosu olan önemli miktarda aktif büyüklüğü ya da ciddi oranda büyüme potansiyeli olan şirketlere ya da fikirlere yatırım yapmaktır.

K.V.K. Teknoloji Ürünleri ve Ticaret AŞ. Hakkında

1993 yılında kurulan K.V.K., Türkiye'nin lider cep telefonu distribütörüdür. K.V.K. sayısı 2000’leri aşan bayisiyle; Sony Ericsson, Nokia, BenQ-Siemens, Samsung, Motorola, Blackberry, i-mate gibi dünyanın önde gelen cep telefonları ve data ürünlerinin, lider GSM operatörü Turkcell'in ve Atel’in hat ve kontör kartlarının, “K.V.K. Tools” cep telefonu aksesuarlarının satış ve dağıtımını yapmaktadır. Satış sonrası hizmet desteği ile de her zaman müşterilerinin yanında olan K.V.K., pazarlama stratejilerini tamamen müşteri memnuniyeti odaklı ola

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde