Türkiye'deki Ford üretimi Southampton'ı korkutuyor

Türkiye'deki Ford üretimi Southampton'ı korkutuyor

Amerikan otomobill devi Ford'un Transit minibüslerini üreten Türkiye, Southampton'ı korkuttu

Türkiye'deki Ford üretimi Southampton'ı korkutuyor
16px
24px
13.07.2008 16:19
ABONE OLgoogle

Amerikan otomobill devi Ford'un Transit minibüs üretiminde Türkiye'ye daha fazla ağırlık vermesi, İngiltere'nin Southampton kentindeki fabrikanın kapanmasını gündeme getirdi.

Yerel Daily Echo gazetesi, Southampton'daki Ford Transit fabrikasında giderek düşen üretim nedeniyle işçilerin endişelendiğini ve firmanın bu konuda çok az açıklama yaptığını bildirdi. 2001'de Kocaeli'nde açılan fabrikada yılda 200 binden fazla Transit minibüs ve Connect modeli araç üretilirken, Southampton'daki fabrikada üretim yıllık 80 bin minibüsten 35 bine düşürüldü.

Ford'un internet sitesinde yer alan "Gelişen ekonomisi sayesinde Türkiye, Avrupa'nın lider otomobil ihracatçılarından birisi haline geldi. Hiç şüphe yok ki Türkiye, Ford'un gelecekteki Avrupa planları içerisinde önemli bir yere sahip olacak" ifadeleri İngiliz çalışanların tepkisine neden oldu. Çok sayıda İngiliz işçi, Ford'un sitesini mesaj yağmuruna tuttu. Southampton çalışanları, Ford Transit'in 2010'da başlayacak yeni açılımınında işçiliğin ve maliyetlerin daha ucuz olduğu Türkiye'nin birinci önceliği almasından korkuyor. Kocaeli'ndeki fabrikanın bir fotoğraflarını yayınlayan Ford'un sözcüsü, Daily Echo gazetesi'ne "Southampton'ın daha fazla büyümenizi istemiyoruz" şeklinde demeç verdi.

Southampton şehir konseyi başkanı Royston Smith, "Hayatımdan son isteyeceğim şey, insanların işlerini kaybetmesi. Ayrıca şunu herkes bilir ki, Southampton Transit minibüslerin evi. Ford'la çalışmaktan çok mutluyuz. Onları burada kalmak için ikna etmeliyiz" dedi. Bir başka konsey yetkilisi Keith House, "Ford'a yardım etmek için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Ford, bu kentte yıllardır önemli bir istihdam sağlıyor. Türkiye'ye verilen önem bize bir darbe olabilir" yorumunu yaptı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde