'Türkiye, Moda devi olacak'

'Türkiye, Moda devi olacak'

İHKİB BAŞKANI ORAKÇIOĞLU: TÜRKİYE, MODA'DA ÇİN VE İTALYA'DAN DAHA ÜSTÜN.

'Türkiye, Moda devi olacak'
16px
24px
24.08.2006 13:57
ABONE OLgoogle

8. IF Uluslararası Istanbul Hazır Giyim Fuarı açılışında konuşan İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Türkiye’nin hem İtalya’ya hem de Çin’e benzeyen ve her ikisinin de üstün yönlerini belli oranda bünyesinde barındıran örnek bir model yarattığını belirterek, “Bu haliyle moda endüstrisi daha uzun yıllar istihdam, ihracat geliri ve üretim değeri olarak Türkiye’nin yükünü sırtlayacak durumdadır. Endüstrimizin kendini yeniden tanımlama hamlesi tamamlandığında ürettiğimiz toplam değer bir anda kat be kat artacaktır. Türkiye gerçek bir moda devi olacaktır” dedi..

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Türkiye’nin 70’lerin sonunda atölye düzeniyle girdiği hazır giyim macerasının  bugün dünyanın en büyük moda firmalarını yarattığını ifade ederek, bugün moda endüstrisinde dünyanın en büyük lojistik merkezlerinden biri haline geldiğini söyledi.
Türkiye’nin küresel ölçekte bir moda devi olmaya hazırlanırken bölgesel olarak gerçek bir çekim merkezi haline geldiğini belirten ve Kafkaslardan Arap Yarımadasına, Ortadoğu’dan Rusya’nın en doğusuna kadar tam bir cazibe merkezi haline geldiğine işaret eden Orakçıoğlu şöyle konuştu:

“Türkiye’den ürün alabilirsiniz, tasarım alabilirsiniz, koleksiyon alabilirsiniz, fikir alabilirsiniz… Türkiye bunların hepsini ya da hangisini isterseniz tek tek onu üretebilir.

Başını kuma gömmüş bir üretim anlayışından değil, milyon dolarlık ar-ge yatırımlarından, moda okullarından, yüksek teknolojili otomasyon sistemlerinden ve mükemmel bir tedarik zinciri yönetiminden bahsediyorum. Bütün bunların yanında hala bölgesel ticareti sürdüren, iki gün içinde sipariş teslim eden ve kentin ara sokaklarında moda üreten firmaların varlığını da biliyorum. Türkiye’nin kültürel ve tarihsel derinliğinin insanımıza değer kattığına boşuna inanmıyoruz. “

Türkiye’nin bir moda ülkesi olması hayaline ilk inanan insanlardan biri olarak bu amaca hizmet eden her türlü oluşumun içinde ya da arkasında olmaya çalıştığını kaydeden Süleyman Orakçıoğlu, “Ülke markamızı kişisel markalarımızın en büyük destekçisi olarak gördüm ve ülkemiz için çalışmanın aslında kendimiz için çalışmak olduğuna inandım.

O tarihten bu yana gerek bireysel gerekse sivil toplum örgütü düzeyinde bu amaç için ara vermeden çalıştım. Türkiye’nin bir moda ülkesi olması hayalini kuran herkesi kendime yakın hissettim ve birlikte çalışmaya da hazır oldum. Bu duygulara sahip birisi olarak bugün IF fuarının açılışında bulunmaktan da büyük mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

İHKİB Başkanı Orakçıoğlu,  Türkiye’nin, hem İtalya’ya hem Çin’e benzeyen, her ikisinin de üstün yönlerini belli oranda bünyesinde barındıran örnek bir model yarattığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu haliyle moda endüstrisi daha uzun yıllar istihdam, ihracat geliri ve üretim değeri olarak Türkiye’nin yükünü sırtlayacak durumdadır. Endüstrimizin kendini yeniden tanımlama hamlesi tamamlandığında ürettiğimiz toplam değer bir anda kat be kat artacaktır. Bütün bunlar, 20 sene önce tatlı birer hayaldi. Bizler o gün bu fikirleri dile getirdiğimizde biraz da şüpheyle karşılanırdık. Şimdi gönül rahatlığı ile söylüyorum ki Türkiye gerçek bir moda devi olacaktır. İnanmayanların tek yapması gereken beklemek. Biz gerisini hallediyoruz.”

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde