Türkiye 64 milyar dolar sıcak paranın üzerinde oturuyor

Türkiye 64 milyar dolar sıcak paranın üzerinde oturuyor

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, geçen Cuma günü altın ve dövizde başlayan hızlı artışın ülkedeki sıcak paradan kaynaklandığını belirterek...

Türkiye 64 milyar dolar sıcak paranın üzerinde oturuyor
16px
24px
15.05.2006 17:46
ABONE OLgoogle

 Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, geçen Cuma günü altın ve dövizde başlayan hızlı artışın ülkedeki sıcak paradan kaynaklandığını, bu hareketliliğin çok uzun sürmeyeceğine inandığını söyledi. Cansızlar, ekonomik göstergelerdeki güzel gelişmelerin istihdama kanalize edilmesi gerektiğini belirtti.

Sıcak paracıların işine yarayacak tarzda birtakım beyanatlarda bulunmanın piyasaları hareketlendirdiğine değinen Cansızlar, "Önümüzdeki dönem seçimler yaklaştıkça program dışı uygulamalar olabilir görüşü biraz piyasaları rahatsız ediyor olabilir. Tabi bu kadar sıcak paranın üzerinde oturan bir ülkede bu tür beyanatlar ve bu tür değerlendirmeler çerçevesinde o sıcak paracıların, karlarını realize ittirmesine zaman zaman zemin hazırladığımızı da buradan ifade etmek istiyorum. Ama bu hareketlilik olağan gelişmedir, ileride toparlanacaktır. Yani piyasaları sinirlendirmek doğru değil" şeklinde konuştu.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin organizesiyle "Sermaye Hareketleri ve Türkiye Ekonomisi" konulu konferans düzenlendi. ZKÜ Gösteri ve Konferans Salonu'ndaki konferansta bir konuşma yapan Cansızlar, son 4 yılda yüzde 7.7 büyüme ile Türkiye'nin, Cumhuriyet tarihinin en büyük trendinin yakalandığını belirterek, "Cumhuriyet tarihine baktığımızda ortalama büyüme yüzde 4.5-5 olurdu. Bu büyüme daha çok ithalat ağırlıklı. Bu istihdama yansımadığı için soru işaretleri olduğunu bildirmek istiyorum. 2001'de 8.4 olan işsizlik oranı 2006'da 11.8 olarak gerçekleşti. Realite olarak baktığımızda gerçekte işsizlik oranında iyileşme olmadığını görüyoruz. Kişi başına gelire baktığımızda ülkenin hızla zenginleştiğini görüyoruz. Neden? 2000'lerde 200 milyar dolarlık gayri safi milli hasıla, kişi başına 3 bin dolarlık milli gelir vardı. Şimdi 360 milyar dolarlık gayri safi milli hasıla, kişi başına gelir ise 5 bin dolara çıktı. Kur politikasında düşüş ve TL'nin yüksek olması da bunun bir faktörü olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu rakamlar toplumun milli gelir açısından zenginleştiğini gösteriyor. Fakat bu zenginliğin belli katmanlara yayılmadığını görüyoruz. Burada gelir dağılımıyla ilgili bazı problemler olduğunu görüyoruz. Milli gelir dağılımıyla ilgili katsayılara baktığımızda yüzde 40'lardan aşağılara inmediğini ülkemizde görmek mümkün. Gelir dağılımıyla ilgili sorunlar yaşanıyor. Toplum zenginleşiyor ama gelir dağılımı düzelmediği için düşük gelirli insanların sayısının azalmadığını görmek mümkün" dedi.

CANSIZLAR: "TÜRKİYE 63.4 MİLYAR DOLAR SICAK PARANIN ÜZERİNDE OTURUYOR"

Türkiye'de sıcak paranın 63.4 milyar dolar olduğunu anlatan Cansızlar, "Doğrudan yatırımlar epey artıyor. Net sermaye girişi çok yüksek olsa bile bir kırılganlık olduğunu, gerçekten çok dikkatli olacağımız bir dönemden geçtiğimizi belirtmek istiyorum. Çünkü yoğun sermaye girişi paranın idaresini zorlaştırıyor. Bir rehavete sevkedebiliyor. Sıcak paranın kaynağına baktığımızda 63.4 milyar dolarlık bir sıcak para olgusu var. Türkiye bunun üzerinde oturuyor. Sıcak para her an ülkeyi terketmeye hazır paradır. Fakat 63.4 milyar doların bir anda ülkeyi terketmesinin mümkün olmadığını biliyoruz. Yabancılar bir anda yükleme yaptıklarında zarar görebilirler. O bakımdan yabancıların çok ince bir strateji izlemeleri gerekiyor" şeklinde konuştu.

PİYASADAKİ HAREKETLİLİK UZUN SÜRMEZ

SPK Başkanı Doğan Cansızlar, bir soru üzerine geçtiğimiz Cuma günü borsada başlayan hareketliliğin bugün de devam ettiğini belirterek, "Uzun süreceğini tahmin etmiyorum. Buna bir düzeltme hareketi, kar realize süreci olarak bakıyorum. 63.4 milyar dolarlık sıcak paranın ülkemizden bir anda ç

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde