Türkiye 100 adet yeni nesil savaş uçağı alacak

Türkiye 100 adet yeni nesil savaş uçağı alacak

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Türkiye tarihinin en büyük savunma projesi olan Türk Hava Kuvvetleri’nin yeni nesil savaş uçağı ihtiyacının karşılanması için toplam 10 milyar dolar değerinde 100 uçak alınacağını bildirdi.

Türkiye 100 adet yeni nesil savaş uçağı alacak
16px
24px
29.03.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Bayar, Washington’da başlayan yıllık Amerikan-Türk Konseyi, Türk-Amerikan İş Konseyi toplantılarında yaptığı konuşmada, bu yeni nesil savaş uçaklarının, gelecek dönemde, halen Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan F-16 ve F-4 uçaklarının yerine kullanıma gireceğini belirtti. Türkiye’nin bu dev savunma projesinde, ABD önderliğinde geliştirilmekte olan Joint Strike Fighter (JSF-Müşterek Av Bombardıman Uçağı) ve AB üyesi bazı ülkelerin ortak üretmeye başladığı Eurofighter uçağı yarışıyor.

10 MİLYAR DOLAR

Bayar, Türkiye’nin gelecek 20 yılda yaklaşık 10 milyar dolar harcayacağı bu projede yüzde 50’lik iş yükünü oluşturan 5 milyar dolarlık bir bölümün, Türkiye’deki savunma sanayii tesislerinde üretilmesi konusunda ısrarlı olduklarını belirtti. Bayar, yeni nesil savaş uçağı projesinde Tusaş, Havacılık ve Uzay Sanayii TAI’nin yanı sıra Aselsan, Havelsan ve Roketsan gibi büyük Türk savunma şirketlerinin görev almasının hedeflendiğini söyledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde