Türk firmaları Hannover'de

Türk firmaları Hannover'de

Türk şirketlerinin ürünlerini sergilediği Hannover Messe Sanayi Fuarı'nda, Türkiye, 65 ülke arasında alan itibariyle İtalya'dan sonra ikinci, katılımcı sayısı açısından da İtalya, Fransa ve Çin'den sonra dördüncü sırada yer alıyor.

Türk firmaları Hannover'de
16px
24px
04.04.2011 14:53
ABONE OLgoogle

Deutsche Messe tarafından ''Akıllı verimlilik'' temasıyla düzenlenen Hannover Messe Sanayi Fuarı, 65 ülkeden yaklaşık 6500 firmanın katılımıyla kapılarını açtı. 

     İTO tarafından 1992 yılından bu yana milli katılım düzenlenen fuarda, 35'i milli katılım olmak üzere 203 Türk firması 6700 metrekare alanda ürünlerini sergiliyor. 

     İTO Başkanvekili Dursun Topçu, gazetecilere yaptığı açıklamada, fuarın Türkiye'nin sanayi ihracatı için en kritik buluşma noktalarından biri olduğunu vurgulayarak, İTO olarak milli katılım ile özellikle KOBİ ölçekli yan sanayi üreticilerini fuara getirdiklerini ve onlara bir yol açtıklarını kaydetti. 

     Bugüne kadar milli katılım ile gelen firmaların artık kendi başlarına çok daha büyük standlarda fuara katıldıklarını ifade eden Topçu, ''Bu da bizim için çok sevindirici bir durum. 2007 yılında partner ülke olarak yer aldığımız fuardan sonra özellikle otomotiv yan sanayinde çok sayıda Avrupalı global otomotiv markası Türkiye'den tedariklerini artırdılar. Bu yılki fuardan da ikili görüşmeler yoluyla çok sayıda yeni iş bağlantısı bekliyoruz'' dedi. 
     
     TÜRKİYE, KATILIMCI AÇISINDAN İKİNCİ SIRADA
     
     Deutche Messe Türkiye Temsilcisi Belkıs Ferron da 2009 ve 2010 yılında çok fazla sarsılmadan geçen fuarda, bu yıl inanılmaz bir patlama yaşandığını belirterek, 2 ay öncesinden yerlerin tükendiğini, yer açmak için salonlar arasında kaydırmalar yaptıklarını anlattı. 

     Fuara bu yıl 230 bin metrekare alanda, 65 ülkeden 6500'e yakın firmanın katıldığını bildiren Ferron, fuarda Türkiye'den toplam 203 firmanın 6700 metrekare alanda ürünlerini sergilediğini kaydetti.
     Türkiye'nin bu yıl alan itibariyle uluslararası katılımcılar arasında İtalya'dan sonra ikinci sırada, katılımcı sayısı olarak da İtalya, Fransa ve Çin'den sonra dördüncü sırada yer aldığını ifade eden Ferron, fuarda en yoğun katılımın da ev sahibi Almanya'dan olduğunu söyledi. 

     Ferron, bu yılki partner ülkenin de Fransa olduğunu bildirdi.
     İTO ile Orta Anadolu İhracatçılar Birliği, Türk firmalarının ve Türkiye'nin tanıtımı amacıyla fuar alanında ve şehirde tanıtım faaliyetleri yürütüyor. 
     
     FUAR 64 YILDIR DÜZENLENİYOR
     
     İlk kez 1947 yılında 2. Dünya Savaşı sonrasında Alman ekonomisini güçlendirmek üzere bir İngiliz generalin önderliğinde organize edilen Sanayi Fuarına, 1950 yılında ilk yurt dışı katılımları başladı. Fuarın adı 1961 yılında ''Hannover Messe'' oldu. 

     Hannover Messe çatısı altında 2004 yılından bu yana ihtisas fuarları düzenleniyor. Bazı ihtisaslar her yıl organize edilirken, bazıları ise 2 yılda bir gerçekleştiriliyor. 

     Fuarı 2010 yılında 48'i İTO milli katılımı olmak üzere 161 Türk firması katıldı. Fuara geçen yıl toplam 64 ülkeden 4 bin 695 firma katıldı, yüzde 94'ü profesyonel ziyaretçilerden oluşan 150 bine yakın kişi fuarı ziyaret etti. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde