Turizmde vergi yüzde 8’e inecek

Turizmde vergi yüzde 8’e inecek

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, ‘Turizmde vergi oranının % 8’e indirilmesi için çalışıyoruz. Oranı aşağı çekip kayıtdışı çalışanları da kayıt altına alabiriliz’ dedi.

Turizmde vergi yüzde 8’e inecek
16px
24px
22.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Koç, ‘Turizmde vergi oranının % 8’e indirilmesi için çalışıyoruz. Oranı aşağı çekip kayıtdışı çalışanları da kayıt altına alabiriliz’ dedi. Koç, tanıtım için 70 milyon dolar bütçe ayırdıklarını, herşeye rağmen bu yıl turizmden büyük gelir elde edileceğini söyledi

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, içini star’a döktü. Dünyanın hiçbir yerinde yüzde 18’lik bir vergi oranının olmadığını ifade eden Atilla Koç, uzun süredir vergi müjdesi bekleyen sektöre de müjdeyi vermiş oldu. Bakan Koç, ‘Turizmden alınan vergi oranının yüzde 8’e indirilmesi için uğraşıyoruz. Biz vergi oranını normal düzeye çekip, fiili olarak vergi dışı çalışanları kayıt altına alabiliriz’ dedi. Kuş gribi, İtalyan rahibin öldürülmesi ve karikatür krizi sorunlarından, Türk turizminin zarar görmemesi için bugüne kadar görülmemiş bir tanıtım bütçesi ayırdıklarını belirten Koç, ‘Tanıtım için 70 milyon dolar bütçe ayırdık. Bu yıl hem Türkiye’nin tanıtımını yaptık, hem dünyaya kendimizi müdafaa etmek zorunda kaldık. Tüm olumsuzluklara rağmen, bu yıl büyük gelir elde edeceğiz’ dedi.

TERMAL TURİZM

‘TÜRKİYE adeta bir sobanın üzerinde oturuyor’ diyen Turizm Bakanı Koç, ‘Türkiye’nin 6 ayrı termal turizm bölgesi var. Termal Enerji Kanunu çıkar çıkmaz, altyapıyı hazırlayacağız. Bu bölgelerde yatırım yapacak işadamlarına büyük kolaylıklar getireceğiz. Avrupa’da termal alanında birinci sırada olmamıza rağmen, bugüne kadar bunun turizme katkısı yüzde 1 civarında kaldı. Biz bunu yüzde 40’lara çıkaracağız. Turizm bölgesi ilan edeceğimiz alanlarda tam 500 yataklı dev termal tesisler olacak. Bu sayede istihdama da büyük katkı sağlayacağız’ diye konuştu.

İŞTE TURİZM BAKANI ATİLLA KOÇ’UN 15 AYLIK BİLANÇOSU

Yerli turistlere uygulanan fiyat farkı ortadan kaldırıldı.

Gidilebilecek yeni 11 turizm merkezi hizmete açıldı.

Gemi turizmi 10 kat artırıldı.

Alternatif turizm alanları oluşturuldu. Termal, kış, spor ve inanç turizmi için yeni merkezler oluşturuldu.

Türkiye’deki eski eserlerin restorasyonu büyük oranda tamamlandı.

1992-1993 yıllarında temeli atılmış turizm merkezlerinin inşaatları tamamlandı.

Yeni kültür merkezlerinin temelleri atıldı.

16 yeni kış turizm merkezinin inşaatı bitirildi.

‘YAPTIĞIM İCRAATLAR BENİM ÖNÜME GEÇMELİ’

Kendisiyle ilgili bilgiler de veren Koç, ‘Çok açık sözlü biriyim, düşündüğümü söylerim. Birebir de diyaloglarım çok iyidir. Ancak medya beni kamuoyuna yanlış yansıtıyor. Oysaki yaptığım icraatlar, benim önüme geçmeli’ dedi. Göreve geldiği günden bu yana uyuklama haberlerine önem verilmesi nedeniyle kamuoyuna yansıtılmayan önemli icraatlarını sıralayan Koç, ‘Birincisi, Bakanlığın imkanlarını halka yansıttım, ikincisi ise ülke turizminin kapasitesini artırarak, netice aldım’ diye konuştu. Koç, 20 yılı aşkın bir süredir nargile içtiğini belirterek, şunları söyledi: ‘Hayatımda tatil yapmadım. Fırsat bulduğumda nargile içmeye gider, arkadaşlarımla kahvehanede tavla oynarım, en büyük zevkim budur.’ Bakan Koç, 15 günde bir dünyanın çeşitli ülkelerine gittiğini belirtti.

Star

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde