Turizmciler, BDDK gibi bir üst kurul istiyor

Turizmciler, BDDK gibi bir üst kurul istiyor

Turizmciler, kendi sektörleri içinde, bankaları denetleyen BDDK tarzı bir üst kurul oluşturulmasını istiyor. TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, sektörü denetleyecek bir üst kurula ihtiyaç olduğunu söyledi.

Turizmciler, BDDK gibi bir üst kurul istiyor
16px
24px
14.07.2006 18:21
ABONE OLgoogle
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, sektörü denetleyecek bir üst kurula ihtiyaç olduğunu söyledi. Üst kurul için çalışmalara başladıklarını fakat henüz bir girişimlerinin olmadığını ifade eden Barut, sektöre çekidüzen vermek için özerk bir üst kurulun oluşturulmasını istiyor. Barut, "Master planının uygulaması ve denetlenmesi için Türk turizminin bir üst kurula ihtiyacı var." dedi.

Turizm sektörü de üst kurul istiyor. Turizmciler, sektörün iktidar değişikliklerinden etkilenmeden tek elden güçlü bir şeklide planlanması için gelişmiş bir model oluşturulmasını istiyor. TÜROFED Başkanı Barut, federasyon olarak belli bir örgütlenmeyi sağladıklarını belirterek bundan sonra üst kurul oluşturma fikrini dile getirmeye başlayacaklarını ifade etti. Türkiye'nin turizmde geldiği nokta itibariyle hedefleri ve planlarını daha uzun vadeli düşünmesi gerektiğini vurgulayan Barut, "Tam yetkilerle donatılmış güçlü bir kuruma mutlaka ihtiyacımız var. Yasası olan sektörlerin ne durumda olduğunu görüyoruz." diye konuştu. Turizmde en önemli faktörün planlama olduğuna işaret eden Barut, turistik bölgelerin farklı uygulamalarının olduğunu, makro planların tek merkezden yapılmasının daha iyi olacağını dile getirdi.

Yatak sayısını artırmak yerine bunların katma değerlerini artıracak golf, temalı park, futbol sahaları ve kongre turizmine ağırlık verilmesi gerektiğini vurgulayan TÜROFED Başkanı, şunları söyledi: "Yatak sayısının artmasını engelleyemeyiz. Bunların nerede ve hangi sürede artacağı iyi planlanması lazım. Antalya'da artık doygunluk olduğu bir gerçek. Buraya teşvik vermemek lazım. Antalya'da tahsise gerek yok. Antalya'ya bundan sonraki en gerekli yatırım temalı park. Ama Tarsus, Dalaman ve Çeşme gibi bölgelerde yeni yatağa ihtiyacımız var. Her yerde yatak sayısı artsın diye bir düşüncemiz de yok."

Turizmde geçen yılki kadar gelirin olmayacağını ama turist sayısının yakalanabileceğini öngören Barut, "Dönem dönem inişler çıkışlar olabilir. Hedefimiz daha iyi tanıtım yapmak. Kendi ev ödevimizi yaparak talebin tekrar yukarılara çıkmasını sağlamak." değerlendirmesinde bulundu.

Tanıtım için daha büyük bütçelere ihtiyaç olduğunun altını çizen TÜROFED Başkanı, "Gelir artıkça tanıtıma ayrılan bütçe de artması lazım. Ama bizde son yıllarda hep aynı oranda kalıyor." ifadelerini kullandı. Terör olaylarının her zaman turizmi etkileyeceğini kaydeden Barut, bölgede çıkacak sıcak çatışmaların turizm açısından kötü sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde