'Türban tartışmalarına son verin'

'Türban tartışmalarına son verin'

ÖMER SABANCI; TÜRKİYE'NİN ÖNCELİK KONUSU TÜRBAN MI? OYSA BİZİM GÜNDEMİMİZ....

'Türban tartışmalarına son verin'
16px
24px
10.05.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Son zamanlarda bir gerilim ortamı yaşanmasından yakınan Sabancı, "Hükümetin erken ya da normal seçim stratejisi mi bilemem ama bu gerilim ortamı ülkeye bir fayda getirmez" dedi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı, gerilim ortamının Türkiye’ye zarar vereceği uyarısında bulundu. Türkiye’nin türbandan çok daha önemli sorunları bulunduğunu savunan Sabancı, son zamanlarda bir gerilim ortamı yaşandığını, bunun hükümetin seçim stratejisi olabileceğini ancak ülkeye yarar getirmeyeceğini vurguladı.

TÜRBAN YAPAY GÜNDEM: Hürriyet Gazetesi’ni ziyaret ederek İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Hürriyet Ankara Temsilcisi Enis Berberoğlu, Yazıişleri Müdürü Tufan Türenç ve Ekonomi Müdürü Vahap Munyar ile biraraya gelen TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, Türkiye gündemine ilişkin görüşlerini de aktardı. 9. Cumhurbaşkanı Demirel’in sözlerine Başbakan Erdoğan’ın yanıt vermesiyle yeniden tartışma konusu olan türban konusunda "Türkiye’nin öncelikli konusu bu mu" diyen Ömer Sabancı, "Neden bu tip yapay gündem maddeleriyle ülkenin gündemini işgal ediyoruz? Türkiye’nin türbandan başka öncelikli konuları yok mu" diye konuştu. Sabancı, "TÜSİAD üyeleri arasında farklı görüşler olabilir ama Türkiye’nin öncelikli konusu bu değil. Bizim gündememizde başka şeyler var. Ülke olarak vakit kaybedip, yorgunluğu giriyoruz. Bizim gündemimizde Avrupa Birliği (AB) var, kalkınma var, yatırım var, işsizlik var, bölgesel kalkınmadaki eşitsizliklerin giderilmesi var."

ÇOK ÇABUK GERİYORUZ: "Son zamanlarda bir gerilim ortamı yaşanıyor. Eğer bu gerilim ortamı hükümetin erken ya da normal seçim straejisi ise ülkeye bir fayda getirmez" diyen Sabancı, sözlerine şöyle devam etti: "Bizim amacımız gerilim yaratmak değil. Ama hükümet böyle bir strateji içindeyse bunun ülkeye zararı olur. Olayları çok çabuk geriyoruz. Oysa Türkiye’de büyük çoğunluk, özellikle de büyük olaylarda bir uzlaşma arayışı içinde."

CESUR OLUNABİLİRDİ: AKP hükümetini bir çok açıdan başarılı bulmakla birlikte beklentileri tam da karşılayamadığını söyleyen Sabancı, şu değerlendirmeyi yaptı: "Ekim 2001’de bir kriz yaşadık, Kasım 2002’de bu hükümet geldi. IMF anlaşmasını uyguladılar, o yönden başarılı oldular. Merkez Bankası yönetimi de, sıkı para politikası ile başarılı oldu. Enflasyon, faizler iyi bir düzeye geldi. Bu hükümet özelleştirme konusunda oldukça başarılı oldu, sonradan yargı ile bazı sorunlar yaşansa da uygulamalar başarılıydı. Bankacılık sistemi yeniden yapılandırıldı. Bütün bunlar başarılı icraatlar. Ama bizim beklentimiz tek başına iktidara gelmiş bir hükümetin yapısal sorunlarda da daha hızlı hareket etmesi. Kayıtdışı, bölgesel kalkınmışlık gibi. Bu hükümet bu konularda çok daha cesur kararlar alabilirdi."

CARİ AÇIKTA SORUN YOK: Cari açığı risk olarak görenlerle aynı fikirde olmayan Ömer Sabancı, "Hem büyüyelim hem de cari açık olmasın demek çok zor" diye konuştu. Sabancı, TÜSİAD olarak bu yılın ilk iki ayında cari açıktan tedirginlik duyduklarını söylemekle birlikte, "Biz şu anda kısa vadede siyasi ve ekonomik istikrar bozulmazsa, ufak bir tedirginlik dışında önemli görmüyoruz. Çünkü bir taraftan sürdürülebilir büyüme ve istihdam istiyoruz" diye konuştu.

9. Kalkınma Planı bizimle aynı çizgide, DPT’yi kutluyorum

Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) hazırladığı 9. Kalkınma Planı Stratejisi’ni okuduğunu ve çok beğendiğini aktaran Sabancı, "Stratejik olarak birçok konuyu kapsayan, TÜSİAD’ın da gündemine paralel çok güzel bir çalışma yapılmış. Bizim görüşlerimizden yararlanmışlar demiyorum ama aynı yön

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde