Toprak'ın zamanaşımına dava

Toprak'ın zamanaşımına dava

HALİS TOPRAK VE 5 KİŞİ HAKKINDA VERİLEN ZAMANAŞIMI DAVASININ İPTALİ İÇİN..

Toprak'ın zamanaşımına dava
16px
24px
01.08.2006 13:43Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Atilla Ayvacı, sanıklar Halis Toprak, Nejat Zafer Ataman, Yeşim Toprak Doğan, Yıldırım Aktürk ve Turgut Tavşanoğlu hakkında 'Sermaye Piyasası Kanunu'na muhalefet etmek' suçundan dava açıldığını hatırlattı.

Davanın konusunu oluşturan Toprakbank A.Ş'nin mali tablosunun kamuya 25 Ağustos 2000 tarihinde açıklandığını belirten Savcı Ayvacı, davanın ise 30 Mart 2006 tarihli iddianameyle açıldığını kaydetti.

Sanıklar hakkında öngörülen cezanın üst sınırı dikkate alındığında eski TCK'nın 102. maddesinin 4. fıkrasında belirtilen zaman aşımı süresinin dolduğunu ifade eden Savcı Ayvacı, bu nedenle davanın ortadan kaldırılmasını istedi.

Duruşma, davanın müdahili konumundaki SPK'nın avukatının konuya ilişkin görüşlerini yazılı olarak bildirmesinin beklenmesi amacıyla ertelendi. Bu arada, avukat Turgut Tavşanoğlu'nun Halis Toprak ile Yeşim Toprak Doğan ve kendi adına 24 Temmuz 2006 tarihinde mahkemeye verdiği dilekçede, SPK'nın 24 Şubat 2005 tarihindeki suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada 8 Haziran 2005 tarihinde 'takipsizlik kararı' verildiği hatırlatılmıştı.

Bu kararın, 6 Mart 2006 tarihinde Beyoğlu 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kaldırılmasının ardından 30 Mart 2006 tarihinde iddianame hazırlandığı belirtilen dilekçede, sanıklar hakkında 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası öngörüldüğü, bunun zaman aşımı süresinin de lehe olan eski TCK'ya göre 5 yıl olduğu kaydedilmişti.

'Takipsizlik kararı'nın zaman aşımını kesen işlemlerden biri olmadığı vurgulanan dilekçede, suç tarihinden yaklaşık 6 yıl sonra açılan davanın asli zaman aşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle davanın ortadan kaldırılması istenmişti.

İddianamede, şüpheliler hakkında 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 47. maddesinin A. fıkrasının 3. bendi uyarınca 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası isteniyor. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde