TMSF'ye zehir zemberek mektup

TMSF'ye zehir zemberek mektup

TBMM BAŞKANI ARINÇ, MEKTUP YAZARAK, TMSF BAŞKANI AHMET ERTÜRK'Ü UYARMIŞ.

TMSF'ye zehir zemberek mektup
16px
24px
13.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Meliha Okur'un yazısı....

Arınç TMSF'ye mektup yazdı

TBMM Başkanı Bülent Arınç 'Milli Görüş' ekolünden gelen bir politikacı. Onu yakından tanıyanlar uzlaşmacı bir kişiliğe sahip olduğunu bilir. Arınç, uzlaşmacı kimliğinin yanında zaman zaman sert çıkışlar yapabiliyor. Arınç iki ay önce TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'e zehir zemberek bir mektup yazmış. Arınç'ı böyle sert bir üslupla mektup yazmaya iten neden ise Ahmet Ertürk'ün zaman zaman milletvekilleri ile ilgili yaptığı açıklamalar.

Parlementonun milletvekillerini polemik içine çekmek istemeyen Meclis Başkanı bu sert mektubu önce Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener'e göndermiş. Şener, TMSF'den sorumlu Bakan. Mektup Başbakan Yardımcılığına gitmiş ama açılmadan ilgili adrese yani TMSF'ye gönderilmiş.
Peki, Arınç'ı bu kadar sinirlendiren bu kadar sert bir üslupla mektup yazmaya iten konu ne? Hiç tartışmasız konu "Uzan" davası.

Bundan iki ay önce TMSF Başkanı Ertürk "Parlementoda Uzanlar'ın adamı gibi hareket eden milletvekilleri var" demişti.

Ertürk'ün isim vermeden işaret ettiği kişi milletvekili Emin Şirin'den başkası değildi. TBMM Başkanı Arınç bu açıklamalara çok sinirlenince mektubu gecikmeden yazıp göndermiş.

Açıkçası TMSF, Arınç'ın gönderdiği bu mektuba çok alınmış. Kulislerden yansıyanlara bakılırsa TMSF aynı sertlikte Arınç'a yanıt vermeye hazırlanıyor.

TMSF'nin yazdığı mektup bugün yarın TBMM Başkanı Arınç'ın elinde olacak ve AK Parti'li Meclis Başkanı ile AK Parti iktidarının seçtiği TMSF Başkanı Ertürk karşı karşıya gelmiş olacak.

TMSF batık bankaların tahsilatını yapıyor. Sıkıntısı çok. Özellikle Uzan konusunda çok hassas. Uzan'la ilgili açılmış bin dava var. İsviçre, Polonya, Cayman, ABD, Kuzey Kıbrıs'ta açılmış davalar var. TMSF yakında Güney Kıbrıs'da açılabilecek bir dava olabileceğini söylüyor. O yüzden Uzan konusunda hemen herkesten özellikle de bakanlardan daha çok destek bekliyor.

TMSF destek istiyor

TMSF, Uzan konusu ile ilgili 2004 yılı ortasında yayınlanan bir rapora dikkat çekiyor. Yüksek Denetleme Kurulu, Başbakanlık Denetleme kurulu ve Maliye Teftiş Kurulu'nun ortak hazırladığı üçlü denetim raporunda "Uzan, ulusal güvenlik sorunu" diye tanımlanmıştı. TMSF Başkanı Ertürk de zaten bu yüzden politikacıların daha çok desteğini istiyor.

TMSF'nin iddiası Uzan ile yapılan on görüşmeden birinde milletvekili Emin Şirin'in de Uzan adına bulunması. Ahmet Ertürk'ü isim vermeden konuşmaya iten temel noktada bu.
Ancak acaba TMSF Başkanı Ertürk ile TBMM Başkanı Arınç böyle bir konuyu yüz yüze görüşemezler miydi?

Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde