TMSF'den Hazine'ye 4 milyar dolar

TMSF'den Hazine'ye 4 milyar dolar

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), son 2 ayda kamu kurum ve kuruluşlarına yaklaşık 4 milyar dolarlık ödeme yaptı. Fon tarafından başta Telsim olmak üzere...

TMSF'den Hazine'ye 4 milyar dolar
16px
24px
14.07.2006 11:48
ABONE OLgoogle

Fon tarafından başta Telsim olmak üzere ihalesi gerçekleştirilen ticari ve iktisadi bütünlük satışlarının ardından, satılan şirketlerden alacakları olan kuruluşlara ödemeler yapılmaya başlandı.

TMSF'nin 11 Mayıs-12 Temmuz 2006 tarihleri arasında alacakları olan kamu kurum ve kuruluşlarına yaptığı ödemelerin tutarı 3 milyar 928 milyon 157 bin dolar oldu. Bu dönemde Maliye Bakanlığına 2 milyar 828 milyon 517 bin dolar, Hazine Müsteşarlığına 1 milyar 95 milyon 634
bin dolar, SSK'ya 3 milyon 972 bin dolar ve çeşitli belediyelere 34 bin dolar ödeme yapıldı.

İmar Bankası hariç Uzan Grubu şirketlerinin söz konusu kamu kurum ve kuruluşlarına olan borcundan kaynaklanan alacakların büyük bölümünün ödendiği bildirildi.

TMSF yönetimindeki Uzan Grubu şirketlerinden alacağı olan kamu kurum ve kuruluşlarına da, 2 yıllık süreçte 1 milyar 750 milyon dolarlık ödeme yapıldı. Fonun tasarruf mevduatlarını sigortalama ve Fona devredilen bankaları çözümleme gibi iki önemli fonksiyonu bulunuyor.

Tasarruf mevduatlarını sigortalama fonksiyonu gereği toplanan primler, tahsil edildiği şekliyle hesaplarda muhafaza edilirken, banka çözümlemelerinden gelen tahsilatların dolar cinsinden olanları, zorunlu yükümlülük ve ödemeler gereği Türk lirasına çevrilerek ilgili kurumlara aktarılıyor.

MALİYE BAKANLIĞININ ALACAĞI DÖVİZ OLARAK ÖDENDİ

TMSF, Telsim, çimento fabrikaları, Star TV, Limaş, Metaş, Süper FM, Metro FM, Star Gazetesi, Oksijen ve İstanbulspor gibi katılımcıların büyük ilgi gösterdiği ticari iktisadi bütünlük satışlarından, 6 milyar 55 milyon 950 bin dolar tahsilat gerçekleştirdi.

Fonun yaptığı döviz cinsinden tahsilatlar, yasalarda yapılan yeni düzenleme gereği, öncelikle satılan şirketlerin vergi borçlarının ödenmesini zorunlu kılıyor.

5472 sayılı kanunla değişik 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 134'üncü maddesinin 8'inci fıkrası, TMSF'nin cebri icra yaptığı satışlardan, satış tarihine kadar tahakkuk etmiş geçmiş dönem borçları ile ilgili madde çerçevesinde ödeme yapmasını öngörüyor. Bu hukuki çerçeve içinde TMSF, döviz cinsinden tahsil ettiği kamu alacaklarını, YTL'ye çevirerek alacaklı kurumlara ödeme yaptı.

TMSF, Telsim, çimento fabrikaları, Star TV ve radyoların da içinde bulunduğu şirketlerin satış tarihine kadar tahakkuk eden vergi alacaklarından dolayı Maliye Bakanlığına, GSM sözleşmelerinden doğan alacaklarına karşılık Hazine Müsteşarlığına, SSK ve geçmiş dönem vergi alacaklarına karşılık belediyelere ödemeler yaptı.

Bu ödemelerin gerçekleştirilmesi için dolar cinsinden yapılan tahsilatlardan 2,4 milyar dolar YTL'ye çevrildi.

Maliye Bakanlığının Haziran sonunda TMSF'ye alacakların döviz olarak ödenebileceğine dair yazı göndermesi üzerine, Maliye Bakanlığına aktarılan 2,8 milyar dolarlık paranın 1,6 milyar doları döviz olarak ödendi.

TMSF'nin döviz bozdurması, piyasalarda dalgalanmaların yaşandığı döneme denk gelmişti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde