'Timoşenko'nun koltuğu sallanıyor'

'Timoşenko'nun koltuğu sallanıyor'

Başbakan Yuliya Timoşenko liderliğinde kurulan "demokratik koalisyon" kritik günler yaşıyor.

'Timoşenko'nun koltuğu sallanıyor'
16px
24px
23.06.2008 14:53
ABONE OLgoogle

Ukryan'da 2004 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçim süreciyle başlayan "Turuncu Devrim"inin ardından siyaset alanında krizlerin ardı arkası kesilmiyor. Genel seçimlerden sonra büyük zorluklarla Başbakan Yuliya Timoşenko liderliğinde kurulan "demokratik koalisyon" kritik günler yaşıyor.

Ukrayna basınında yer alan haberlerde koalisyonun sona yaklaştığı iddia edildi. Rusya yanlısı olarak bilinen Bölgeler Partisi meclise Başbakan, Yuliya Timoşenko'nun başkanlığındaki koalisyon hükümetinin yeniden güven oylaması yapılması yönünde bir teklif sundu.

"Demokratik koalisyonun" meclisteki sandalye sayısı 228 fakat geçtiğimiz günlerde üç vekilin partilerinden ayrılmak için dilekçe vermesi koalisyon ekibinin Ukrayna Anayasası'na göre hükümet için gerekli olan çoğunluğun 226'nın altına düşeceğini gösteriyor. Bu durumda Timoşenko'nun hükümeti düşürerek geniş tabanlı bir koalisyonun kurulmasını gündeme getirebileceği belirtiliyor.

Kiev/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde