THY, 21 yeni hattın 17’sinden zararda

THY, 21 yeni hattın 17’sinden zararda

THY, bir yıl içinde 21 dış hat açtı. Bu hatlardan dördünde doluluk oranı yüzde 20’nin altında, dördünde yüzde 30’un altında, beşinde yüzde 40’ın altında, altısında yüzde 50’nin altında.

THY, 21 yeni hattın 17’sinden zararda
16px
24px
01.08.2006 00:00Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

TÜRK Hava Yolları (THY), son bir yıl içinde açtığı 21 dış hatta, umduğunu bulamadı. Yeni açılan bu hatlardan sadece dördünde, sefer maliyetini karşılayabilecek doluluk oranına ulaşılabildi. THY, 17 yeni dış hatta ise sefer maliyetini karşılayamadan uçuşlarını gerçekleştiriyor. CHP Gaziantep Milletvekili Abdülkadir Ateş, THY’nin son bir yılda başlattığı dış hat uçuşları ile ilgili olarak bir soru önergesi verdi. Ateş’in önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yeni hatlar açılmasına nasıl karar verildiğini ve buralardaki doluluk oranlarını, hatların açılışı için yapılan ilk seferlere davet edilenleri açıkladı.

DOLULUK ORANLARI: Buna göre, THY, son bir yıl içinde 21 dış hat açtı. Bu hatlardan dördünde doluluk oranı yüzde 20’nin altında, dördünde yüzde 30’un altında, beşinde yüzde 40’ın altında, altısında yüzde 50’nin altında. Hatlardan sadece ikisinde doluluk oranı yüzde 50’nin üzerinde./_newsimages/1942849.jpg

MALİYET HESABI: Ateş’in ilgili birimlerden edindiği bilgiye göre ise sefer maliyetlerinin karşılanabilmesi bir dış hatta, ortalama doluluk oranının uçağa göre yüzde 40-60 arasında olması gerekiyor. 20 Haziran 2006 tarihi itibariyle bu 21 hattın ortalama doluluk oranı yüzde 35. Yeni açılan 21 dış hattan sadece dördünde, Duşanbe, Venedik, Saint Petersburg ve Helsinki uçuşlarında, kılpayı da olsa sefer maliyeti karşılanabiliyor. Bunun dışında kalan 17 hatta, THY sefer maliyetini karşılayamadan uçuş yapılıyor.

KİMLER, GÖTÜRÜLDÜ?: Unakıtan’ın verdiği bilgiye göre Tebriz hattının açılışına 63, Ljubljana’ya 36, Abu Dabi’ye 44, Kazan’a 53, Lizbon’a 54, Yemen’e 81, Hartum’a 80, Katar-Umman’a 62, Astana’ya 47, Saint Petersburg’a 69 kişi, "Davetli" olarak götürüldü. Davetlilerin arasında kurum elemanlarının yanısıra milletvekilleri, gazeteciler, işadamları da bulunuyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığ’nın, gezilerin çoğunda ve her seferinde farklı kişilerce temsil edildiği bildirildi.

VEKİLLER GEZİDE: THY’nin hesaplarını inceleyen TBMM KİT Komisyonu üyesi milletvekilleri de bu gezilerde yerlerini alıyorlar. Tebriz’e 18, Ljubljana’ya 4, Abu Dabi’ye 6, Kazan’a 18, Yemen’e 6, Hartum’a 13, Katar-Yemen’e 18, Astana’ya 5, Saint Petersburg’a 16 milletvekili, "KİT Komisyonu üyesi" olarak götürüldü. Unakıtan, şu bilgileri de verdi:

DİKKATE ALINANLAR: Yeni uçuş noktaları belirlenirken, yılın belli dönemi çok yoıun talebi olan noktalardan ziyade, yıl içinde düzenli ve sürekli talebi olan noktalar tercih edilmektedir. Yeni uçuş noktalarının tespitinde, yüksek birim gelirli yolcuların yer aldığı baki pazarlar hedeflenmektedir.

KAPATILMASI DÜŞÜNÜLMÜYOR: Şu an için yeni açılan hatlardan hiçbirisinin kapatılması sözkonusu değildir. Bir yılın sonunda, yeni açılan hatların durumu tekrar gözden geçirilerek, buna göre bir karar verilecektir.

Sürekli dolu olsa bile kurtarmıyor

RUSYA’nın Orta Ural bölgesindeki Ekaterinburg kentine yapılan uçuşlarda yüzde 39.92 doluluk oranına ulaşıldı. Ancak yapılan hesaplamalar, maliyetin karşılanabilmesi için bu hattaki uçuşlarda yüzde 103’lük doluluk oranına ulaşılması gerektiğini ortaya koyuyor. Bu hesap, bu hattan hiçbir şekilde kár edilemeyeceğini ortaya koyuyor.

Masraflar kimden?

CHP Gaziantep Milletvekili Abdülkadir Ateş, THY’nin, yeni sefer düzenlediği dış hatların açılışına götürülen 589 kişinin masraflarının kim tarafından karşılandığını da öğrenmek istiyor. Ateş, bu amaçla Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. THY’nin, yeni sefer düzenlediği dış hatların açılışına götürülen 589 kişi için 49 günlük konaklama ve iaşe masrafları karşılandı. Ateş, bu harcamanın tutarını ve kim tarafından karşılandığını sordu. THY’nin 21 yeni dış hat açtığını ancak 10 hat için açılış töreni yapıldığını ifade eden Ateş, THY’nin, açılış törenlerini neye göre belirlediğini sordu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde