Temiz enerji yaygınlaşıyor

Temiz enerji yaygınlaşıyor

DEMİRER VE POLAT HOLDİNG GELİBOLU'DA ORTAK RÜZGAR SANTRALI KURULUYOR.

Temiz enerji yaygınlaşıyor
16px
24px
30.08.2006 23:16
ABONE OLgoogle

Demirer Holding Enerji Projeleri Koordinatörü Ahmet Araçman, 2000 yılında Bozcaada'ya kurdukları rüzgar santralının ardından, 2006 yılı başında İntepe'ye santral kurmak için yatırım yaptıklarını, son olarak da Gelibolu ilçesinin 4 kilometre güney batısında yer alacak 15,2 megavat gücündeki Burgaz Rüzgar Enerji Santralının inşaatına başlandığını söyledi.

Demirer ve Polat Holding ortaklığıyla kurulan, Doğal Enerji Elektrik Üretim AŞ tarafından yürütülecek projenin, yol ve temel atma çalışmalarının başladığını, santral türbinlerinin 2007 yılında geleceğini belirten Araçman, 'Dünya genelinde, rüzgar santrallarının çokluğu nedeniyle türbin üretiminde sıkışıklık yaşanmaktadır' dedi.

Araçman, kurulum izinlerinin işleyişleriyle paralel olarak, 2005 yılında sipariş edilen jeneratörlerin 2006 yılı sonu ile 2007 yılının başında geleceğini, türbin kanatlarının imalatına ise İzmir'de başlandığını bildirdi. 2007 yılında faaliyete girmesi planlanan rüzgar santralında, yılda 45-50 milyon kilovatsaat enerji üretileceğini anlatan Araçman, santralın faaliyete geçmesiyle Çanakkale yöresindeki 3 santralın toplam gücünün 55,8 megavata, yıllık enerji üretim kapasitesinin de 175 milyon kilovatsaata ulaşacağını kaydetti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde