Tema Park ihalesine teklif verenler

Tema Park ihalesine teklif verenler

Tema Park ihalesine 4 firma katılırken, bunlardan 3'ü "fikir projelerini" sundu.

Tema Park ihalesine teklif verenler
16px
24px
20.10.2008 18:12
ABONE OLgoogle

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ), İstanbul Halkalı Atakent'te yapılacak "uluslararası doğa ve eğlence parkı"nın da içinde yer aldığı proje için düzenlediği ihaleye 4 firma katılırken, bunlardan sadece 3'ü "fikir projelerini" sundu.

İdare, projeleri değerlendirdikten sonra, projelerini uygun bulduğu firmaları, 3 Kasım'da ikinci oturuma çağıracak.

TOKİ'nin, Halkalı Atakent'teki toplam 1 milyon 429 bin metrekarelik arazinin "arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı usulü" ile satışı için açtığı ihalede teklifler bugün alındı.

İhaleye, Nurol İnşaat dışında 3 girişimci grubu dosya verdi. Nurol İnşaat, sadece ön proje sunup, teklif hazırlamak için 1 ay süre isterken, teklif sunan firmalar ve teklifleri şöyle:

1- Astay Gayrimenkul İnş. Yat. Tur. Aş - Özyazıcı İnş. Elek. Mak. Müş. ve Taah. ve San. Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı:

Firma, proje kapsamında öngörülen rekreasyon yatırımlarını bedelsiz yaptıktan sonra, TOKİ'ye 5 milyon 292 bin YTL gelir vermeyi teklif etti. Ayrıca, konut ve ticari yatırımlardan 560 milyon YTL gelir bekleyen firma, geliri bu tutarın üzerine çıksa bile TOKİ'ye bu gelirden herhangi bir pay vermeyecek.

2- Biat İnş. San. ve Tic. AŞ - Akdağlar Mad. San. ve Tic. A.Ş - Eko Teks. San. ve Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı:

Firma, proje kapsamındaki rekreasyon yatırımlarını bedelsiz yaparken, TOKİ'ye 72 milyon 892 bin YTL kaynak vermeyi teklif etti. Konut ve ticari yatırımlardan 364 milyon 486,5 bin YTL gelir öngören firma, gelirin bu tutarın üzerine çıkan bölümünden TOKİ'ye yüzde 20 pay verecek.

3- Türkerler İnş. Tur. Mad. Ener. Tic. San. - Makro İnş. Tic. Ltd. Şti. - Durmaz İnş. Taah. Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı:

Firma proje kapsamındaki rekreasyon yatırımlarını bedelsiz yaptıktan sonra TOKİ'ye 70 milyon 382,5 bin YTL kaynak vermeyi önerdi. Ayrıca, ticari yatırımlardan 485 milyon 398,7 bin YTL gelir bekleyen firma, gelirin bu tutarın üzerine çıkması halinde, artan gelirden yüzde 4 TOKİ'ye pay vermeyi teklif etti.

İhale Komisyonu Başkanı ve TOKİ Başkan Yardımcısı Çağatay Göktayoğlu, projelerin değerlendirilmesinden sonra, projeleri uygun bulunan firmaların 3 Kasım'da yapılacak ikinci oturuma çağrılacağını ve burada pazarlık sürecinin de işleyeceğinin söyledi.

Göktayoğlu, Nurol İnşaat'ın teklif hazırlamak üzere istediği ek sürenin, şartname gereği verilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Toplam 1,4 milyon metrekarelik arazinin 1 milyon 241 bin metrekarelik bölümüne doğa ve eğlence parkı yapılması öngörülüyor. Arazinin doğa ve eğlence parkı alanı olarak ayrılan bölümü dışındaki alanlara, lüks konut ve iş merkezleri yapılacak.

TOKİ, ihaleye katılımı artırmak amacıyla, sürenin kısalığını da dikkate alarak, isteklilerden uygulama projesi istemezken, "avan proje" veya 'fikir projesi" ile ihaleye teklif sunma imkanı getirmişti.

Bölgede 20 bine yakın değişik konseptte konutun ve iş merkezlerinin yanı sıra "'tam bir masal dünyasını andıran eğlence ortamı" oluşturmaya yönelik uluslararası doğa ve eğlence parkı yapımı öngörülüyor.

Proje kapsamındaki parklar, havuzlar, sinemalar, kafeler, büfeler, eğlence ve kültür alanları, ihaleyi kazanan firma tarafından bedelsiz yapılacak. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde