Telekom'da ucuzluk devri

Telekom'da ucuzluk devri

Türk Telekom'un yüzde 55'ini satın alan Oger Grup, vatandaşı ucuza konuşturmak için harekete geçti. Ucuz görüşme açıklaması Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany'den geldi.

Telekom'da ucuzluk devri
16px
24px
31.03.2006 12:51
ABONE OLgoogle

Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany, şirketin halihazırdaki hizmetleri için daha uygun tarifeler hazırladıklarını belirterek, “Aboneler telefonla daha ucuza konuşacak” dedi.

Paul Doany, Avea'daki Telekom İtalia (TIM) hisselerini Türk Telekom satın almaya karar verirse bunun Türk hükümeti tarafından onaylanması gerekeceğini, hükümetin işleme onay vermemesi halinde ise B planının hisselerin Oger Telekom tarafından satın alınması yönünde olduğunu bildirdi.

Soruları yanıtlayan Doany, “Türk Telekom'un önümüzdeki dönemdeki önceliklerine” ilişkin soru üzerine, şirketin birinci önceliğinin, şebekelerin kalitesinin artırılması olduğunu, bunun müşterilere geniş bant hizmetlerinin sunulmasına yardımcı olacağını, böylece müşterilerin hem daha fazla hizmet alacağını, hem de telefon görüşmelerini çok daha ucuza yapmasının sağlanacağını kaydetti.

Türk Telekom'un yeni hizmetler için hazırlandığını, satış ve pazarlama kabiliyetlerini artırmaları gerektiğini belirten Doany, buna paralel olarak şirketin toptan satış işine girmesi ve Türk Telekom'un ürünlerini satmak üzere çalışacak şirketlerle işbirliğinin artırılmasını hedeflediklerini ifade etti. Paul Doany, Türk Telekom'un halihazırdaki hizmetleri için daha uygun tarifeler hazırladıklarını ve onay için Telekomünikasyon Kurumu'na gönderdiklerini bildirdi. Yeni hizmetler de planladıklarını dile getiren Doany, bunların bazılarını hemen, bazılarını ise 3 ya da 6 aylık dönem içinde faaliyete geçireceklerini belirtti. Doany, “Yeni tarifelerle abonelere telefon görüşmelerinde ucuzluk sağlanıp sağlanmayacağı” sorusuna, “Evet, telefonla daha ucuza konuşacaklar” karşılığını verdi.

TELEKOM'UN YENİ VİZYONU

Paul Doany, “Piyasada rekabet edelim, mahkemelerde görüşmeyelim” şeklindeki açıklaması anımsatılarak, “Bu sözlerinizden Türk Telekom'un Telekom altyapısını kullanarak hizmet veren şirketlere yeni dönemde yaklaşımının değişeceği anlamı çıkarabilir miyiz” diye sorulması üzerine, şunları kaydetti: “Doğru. Şu anda bu pazarı büyütebilmek için piyasadaki rekabeti artırmaya çalışıyoruz. O yüzden mahkemelere sadece haklarımızı korumamız gerektirdiği zaman gitmeyi istiyoruz. Telekomünikasyon Kurumu'nun düzenlemelerine göre çalışan, faaliyetlerine ona uygun yürüten bütün operatörlerin hakları da sonsuza dek korunacak. Onların haklarına da sonuna kadar saygılıyız.

Koç.net ile biz böyle bir anlaşma imzaladık. Onlar artık lisans sahibiler ve bu anlaşmadan doğan bazı hakları var. Tabii ki bizim de karşılığında bazı haklarımız var. Bu sektörde çalışan hem internet servis sağlayıcıları hem de başka şirketler var. Biz onlarla da bu çerçevede ticari anlaşmalar yapmak istiyoruz. Dolayısıyla bundan sonra, mevcut sözleşmelerin de öngördüğünün ötesinde pazarı büyütmek ve rekabeti artırmak için fırsatımız olacak.”

TIM'İN AVEA'DAKİ HİSSELERİ

Türk Telekom Genel Müdürü Doany, “TIM'in Avea'daki yüzde 40 hissesini devrederek Türkiye pazarından çıkmak istediği” haberlerinin anımsatılması üzerine şöyle konuştu: “Bu çok doğru değil. Telekom İtalia ile Oger Telekom, Türk Telekom'un özelleştirilmesi sürecinde ortak girişimdi. Onlar nakit para yatırdılar bu işe. Geçen Temmuz'da şöyle bir şey oldu: Eğer mümkünse bu hisselerini Türk Telekom'a devretmek istediklerini söylediler. Böylelikle Avea'da doğrudan hisseleri olmayacaktı, Oger Telekom vasıtasıyla dolaylı olarak hisse sahibi olacaklardı. Dolayısıyla yaptıkları yatırımın değerini bu dolaylı hisse sahibi olma yoluyla çok daha artıracaklardı. Türkiye pazarından ayrılıyorlar, tamamen terk ediyorlar diye bir şey söyleyemeyiz. Bir yatırım şeklinden çıkıp, başka bir şekilde tekrar yatırım yapıyorlar aslında.

Eğer Türk Telekom, bu hisseleri almaya karar verirse bu kararın Türk hükümeti tarafından onaylanması gerekecek. Bu, Hissedarlar Anlaşması gereği böyle. Eğer Türk hükümeti bu kararı onaylarsa, Türk Telekom otomatik olarak Avea hisseler

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde