Tekstil ithalatında ilave gümrük vergisi

Tekstil ithalatında ilave gümrük vergisi

Bazı tekstil ürünlerinin ithalatında uygulanacak ilave gümrük vergileri, teminata bağlanmak suretiyle tahsil edilecek.

Tekstil ithalatında ilave gümrük vergisi
16px
24px
24.03.2011 15:16
ABONE OLgoogle

 Bazı tekstil ürünlerinin ithalatında uygulanacak ilave gümrük vergilerinin teminata bağlanmak suretiyle tahsil edilmesine ilişkin ithalat rejimi kararına ek yapılmasına yönelik bakanlar kurulu kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Karar, yayımını takip eden 120'in gün yürürlüğe girecek. 

     Karar uyarınca, ithalat rejiminde 51, 52, 54, 55, 61 ve 62'inci fasıllarda bulunan ve kararda gümrük tarife istatistik pozisyonu (GTİP) ve ismi belirtilen maddelerin ürünlerin ithalatında, ilave gümrük vergisi teminata bağlanmak suretiyle alınacak. Karara göre, AB, EFTA, İsrail, Makedonya, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Fas, Batı Şeria ve Gazze Şeridi, Tunus, Suriye, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Sırbistan, Karadağ ve Kosova'dan ithalatta, ilave gümrük vergisi alınmayacak. En az Gelişmiş Ülkeler, gelişme yolundaki ülkeler ve diğer ülkelerden ithalatta alınacak ve teminata bağlanacak ilave gümrük vergisi oranları, vergi sütunlarında ''artı'' işaretinden sonra parantez içerisinde gösterildi. Parantez içinde gösterilen nispi verginin, yanında ''MİN USD/KG'' olarak gösterilen miktardan düşük hesaplanması durumunda minimum miktarlar, ''MAK USD/KG'' olarak gösterilen miktardan yüksek olarak hesaplanması durumunda ise maksimum miktarlar dikkate alınarak söz konusu maktu vergiler ABD doları cinsinden hesaplanarak teminata bağlanacak. 

     Her halükarda hesaplanan toplam vergi oranı Gümrük Giriş Tarife Cetveli Hakkında Kanunda gösterilen hadlerin yüzde 50 artırılmış düzeyini aşamayacak. Aşması durumunda söz konusu kanunda gösterilen hadlerin yüzde 50 artırılmış düzeyi uygulanacak. 

     Dış Ticaret Müsteşarlığı'nca (DTM) yapılacak inceleme sonucunda, tekstil ve konfeksiyon ürünlerinin yerli üretim ve kullanım durumu tespit edilecek. İnceleme sonucunda, Bakanlar Kurulu'nca ilave gümrük vergisi uygulanmamasına karar verilmesi halinde, teminata bağlanan tutar ilgiliye iade edilecek. 

     İnceleme sonucunda, Bakanlar Kurulunca, ilave gümrük vergisinin teminata bağlanan miktardan daha düşük belirlenmesi halinde, belirlenen ilave gümrük vergisi ile teminata bağlanan tutar arasındaki fark ilgiliye iade edilecek. Bakanlar Kurulu tarafından, ilave gümrük vergisinin teminata bağlanan miktar ile aynı olarak belirlenmesi halinde, teminata bağlanan tutar Hazineye irat kaydedilecek. 

     İnceleme sonucunda, Bakanlar Kurulu'nca, ilave gümrük vergisinin teminata bağlanan miktardan daha yüksek olarak belirlenmesi durumunda ise teminata bağlanan tutar Hazineye irat kaydedilecek, ancak aradaki fark tahsil edilmeyecek. Bakanlar Kurulu tarafından ilave gümrük vergisi teminata bağlanmamış ürüne ilave gümrük vergisi getirilmesi halinde, bu karar kapsamında geçmişe yönelik herhangi bir işlem tesis edilmeyecek. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde