Tekfenbank'ın satış hikayesi papatya falına döndü

Tekfenbank'ın satış hikayesi papatya falına döndü

BDDK Tekfenbank için kritik bir haftaya giriliyor. Geçen hafta kurul toplantısına katılmayan üye Kemal Çevik'in sağlık nedeniyle aldığı rapor bugün bitecek.

Tekfenbank'ın satış hikayesi papatya falına döndü
16px
24px
26.02.2007 08:53
ABONE OLgoogle

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nda (BDDK) Tekfenbank için kritik bir haftaya giriliyor. Geçen hafta kurul toplantısına katılmayan üye Kemal Çevik'in sağlık nedeniyle aldığı rapor bugün bitecek.

BDDK'da kurul toplantıları genellikle salı ve perşembe günleri yapılıyor. Çevik'in raporunu uzatmayacağı ve çalışmaya başlayacağı öğrenildi.

Eğer salı günü toplantı olur ve Çevik "hayır" oyu kullanırsa yine kararın çıkmayabileceği kaydedildi.

Çünkü Bankacılık Kanunu'na göre ilk etapta 4 üyenin aynı yönde oy kullanması gerekiyor. Bu durumda karar 2. toplantıya kalabilecek. Yıllık izinde olan Yusuf Ziya Önder'in de izninin mart başında biteceği belirtildi. Hem Kemal Çevik hem de Yusuf Ziya Önder perşembe günü toplantıya katılıp "hayır" derse Tekfenbank'ın satışına onay çıkmayacak. Çünkü "hayır" diyen sayısı 4'e çıkacak.

Tekfenbank'ın yüzde 70 hissesinin Yunanlı Spiro Latsis'in sahibi olduğu Eurobank'a satışı için onay yazısı 16 Şubat'ta kurulda imzaya açıldı. Tevfik Bilgin, Ahmet Şirin, Yusuf Tuna "evet" dedi. Mustafa Ekim ile Hüseyin Al ise "hayır" dedi. Kemal Çevik, Tekfenbank'ın satışının kurulda tartışılmasını isteyince, 20 Şubat'ta toplantı yapılması kararlaştırıldı. Ancak Çevik rahatsızlanınca rapor aldı. Diğer Üye Yusuf Ziya Önder de yıllık izinde olduğu için Tekfenbank'ın satışı kurul gündemine gelemedi.

 Önder'in oyu belirleyici olacak

Şu anda Tekfenbank'ın satışı için 3 "evet" ve 2 "hayır" oyu var. Çevik'in geçen hafta aldığı rapor bugün bitecek ve çalışmaya başlayacak. Bu durumda salı bir kurul toplantısı yapılabilecek. Konunun ele alınacağı ilk toplantı salı günü olduğu için Bankacılık Kanunu'na göre 4 üyenin aynı yönde oy kullanması karar için şart olacak. Ancak Önder izinli olduğu için şu anda 6 üye var. 3'ü "evet" dediği için Çevik de "evet" oyu kullanırsa satış onaylanacak. Çevik "hayır" oyu kullanırsa karar ikinci toplantıya kalacak.

Bu arada perşembe günü yeniden kurul toplanırsa 1 Mart'ta yıllık izni biten Yusuf Ziya Önder'in, toplantıya girmesi kritik öneme sahip olacak. Çevik, kurul toplantısına gelmeden Önder "hayır" derse satış onaylanacak ama Çevik de katılır ve Önder de "hayır" derse banka satışına onay çıkmayacak. Önder "evet" derse de sorun kalmayacak.

Neşe Karanfil/Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde