Tehlikeli ŞOV

Tehlikeli ŞOV

THY'nin 17 yıl sonra Bağdat uçuşlarına başlaması tartışma yarattı. İşte o tehlike...

Tehlikeli ŞOV
16px
24px
28.10.2008 08:30
ABONE OLgoogle

Havacılık bilgi raporunda 'riskli' olarak değerlendirilen bölge THY'ye göre güvenli. Sektör temsilcileri 'Teröristten nasıl güvence alırsınız' derken, THY fırsat yakalandığı görüşünde Havacılık otoriteleri, 'riskli' diyor, THY yine de uçuyor.

THY'nin 17 yıl önce Körfez Savaşı nedeniyle durdurduğu Bağdat uçuşlarına tekrar başlamasını, havacılık camiası tepkiyle karşıladı. Bağdat FIR'ı (Uçuş Bilgi Bölgesi) için yürürlükte olan havacılığın başvuru kaynağı bilgi raporuna göre, (Aeronautical Information Publication- AIP) bölge büyük risk altında. Olası terörist ve Irak'a yapılan askeri saldırılardan dolayı tüm operatörlerin uyarıldığı raporda, Bağdat FIR'ı içinde uçuş yapacak operatörlerin tüm uçuş riskinin de kendilerine ait olduğu bildiriliyor.

BAŞKA CİDDİ HAVAYOLU YOK

İsmini vermek istemeyen bir pilot, THY dışında hiçbir ciddi havayolu şirketinin bölgeye uçuş düzenlemediğini belirterek, “Sadece Afrika, Ürdün gibi ülkelerin küçük havayolu şirketleri uçuyor. Amerika ve Avrupa'dan uçan şirket yok. THY ilk olmak istiyor ama yarın bir saldırı olsa, yolcuların vebalini nasıl ödeyecekl” diyor. THY'nin, 'güvenlik tehdidi görmüyoruz' açıklamasına karşın görüştüğümüz başka bir pilot, 'Teröristten nasıl güvence alırsınız' diye soruyor.

Hava-İş Sendikası da THY'nin Bağdat uçuşlarını durdurması gerektiği görüşünde. Sendikanın genel sekreteri Mustafa Yağcı, “Hava sahasıyla ilgili koalisyon güçlerinin resmi duyurularında 'Bölge risk altında' deniyor. Tüketici haklarına göre, risk yolculara bildirilmek zorunda. Yolcu, 'THY uçuyorsa, problemi yok' diye düşünebilir. Bu tüketiciyi kandırmaktır” diye konuşuyor. Pilotların da tedirginlik yaşadığını belirten Yağcı, Pilotlar Derneği'nin çalışma hazırlığında olduğunu sözlerine ekliyor.

İŞTE O UYARILAR

Bağdat FIR'ı içinde uçuş yapacak operatörlerin tüm uçuş riski kendilerine aittir.

Askeri ve askeri olmayan operasyonlardan, terör ve adi suçlardan dolayı büyük bir risk altında olduğu bütün operatörlere bildirilir.

AIP'deki bu kurallara uymayanlar, koalisyon savaş uçakları tarafından engellenebilir.

Erbil ve Süleymaniye havaalanları dışında, Irak'ta çalışan tüm uçakların çeşitli silahların rasgele saldırılarına maruz kaldığı sürekli olarak rapor edilmektedir.

THY: Fırsat pazarı gördük

Türk Hava Yolları Basın Sözcüsü Dr. Ali Genç ise Bağdat Hava Meydanı'nın uçuşlara açık bir meydan olduğunu ifade ederek, “Test uçuşlarımızı yaptık. Uçuş emniyeti açısından yeterliliğine baktık. AIP raporunda geçen, 'Tüm riskler operatörlerin kendilerine aittir' ifadesi çok teknik bir ifade. Gürcistan krizi sırasında da da böyle bir bildiri yapılmıştı. O bölgede risk gördüğümüz için uçuşları durdurmuştuk. Ama burada güvenlik riski görmüyoruz. Burada bir fırsat pazarı gördük. Irak'la iş hacmimizi de düşünerek uçuşlara başladık” dedi.

Türk işçileri taşıyan uçak düşmüştü

THY'nin Bağdat uçuşlarını yeniden başlatması akıllara 2007 yılında yaşanan uçak kazasını getirdi. Türk işçileri taşıyan Moldova tescilli uçak Bağdat Havalimanı'na inişi sırasında piste 200 metre kala düşmüştü. 35 yolcusu bulunan uçakta 29'u Türk 34 kişi yaşamını yitirmişti. Kaza sonrası uçağın füze tarafından vurulduğu iddiaları ortaya atılmış, kazadan sağ kurtulan tek kişi olan Türk işçi Abdülkadir Akyüz'ün de hafıza kaybı yaşadığı öne sürülmüştü.

Şenay Büyükköşdere/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde