Tatilcilerin gizli cenneti

Tatilcilerin gizli cenneti

Sakarya Karasu'da bulunan Acarlar Longozu eşsiz doğal güzelliği ile tatilcilerin yeni gözdesi oldu. Ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatan longozdan çarpıcı görüntüler.

Tatilcilerin gizli cenneti
16px
24px
19.08.2006 11:56
ABONE OLgoogle

Acarlar longozu (subasar ormanı) ziyaretçi akınına uğruyor. Türkiye'de sadece Acarlar Longozu'nda bulunan su menekşesi yurt içi ve yurt dışından büyük ilgi görüyor.
Tabanı çeşitli ağaç ve bitki türleri ile kapalı olan zengin bitki ve hayvan çeşidini barındıran temiz ve doğal göl ve sulak alanas sahip olan Acarlar Langozu Sakarya Nehri'nin Karadeniz'e ulaştığı ağız kesminin yaklaşık 6 kilometre batısında yer alıyor.

Kıyı çizgisinden ortalama 1.5 kilometre içeride ve kıyıya pareler uzunan longozun kapladığı alan yaklaşık 1.560 hektar.

Longoz oldukça yoğun bir orman bitki örtüsü tarafından kaplanmış sulak-bataklık özelliği ile ayrı bir öneme sahip. Göl ayrıca çok zengin hayvan türlerini de bünyesinde barındırıyor barındırıyor.

Sakarya'nın Karasu ilçesi Karamüezzinler köyünde bulunan Acarlar Longozu'nda yetişen su menekşeleri ilgi odağı olmaya devam ediyor. Bu yazın başlangıcından beri Acarlar Longozu'na hatırı sayılır ziyaretçi geldi.

Edinilen bilgiye göre Acarlar Longozu'nu görmek için Türkiye'den ziyaretçilerin yanında 73 ülkeden ziyaretçiler geldi. Ayrıca Dünya Bankası temsilcilerinin de ziyaret ettiği longoz görenleri büyülüyor.


Birinci derecede doğal SİT statüsüne sahip Acarlar Longozu ve barındırdığı biyolojik çeşitlilik ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatıyor.

Sakarya Çevre ve Orman İl Müdürü Nurettin Taş, Türkiye'de su menekşesinin sadece Acarlar Longozu'nda yetiştiği bilgisini verdi.

Bu sebeple longozun yurt içi ve yurt dışından ziyarekçilerinin eksik olmadığını belirten Taş, bu yeri yakın bir gelecekte tüm dünyanın tanıyacağını vurguladı.

Yaptıkları araştırma neticesinde longozun 2 bin 517 hektar alana yayıldığını anlatan Taş, bu alanın 'yaban hayatının korunması ve gelişmesi ' sahası ilan edildiğini vurguladı. Acarlar Longozu'nun bir diğer özelliğinin de göl tabanının geçilmesi zor orman formasyonu olarak kapalı olmasını gösteren Taş, bu bölgenin bu özellikleri sebebiyle bir çok bitki ve hayvan türünü barındırdığını anlattı.

 

Cihan
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde