Tapuda vergi kaçağına son

Tapuda vergi kaçağına son

Emlak alım satımlarındaki harç kaçağının önüne geçebilmek amacıyla, ‘’emlak vergisine tabi değerler’’ elektronik ortama taşınıyor.

Tapuda vergi kaçağına son
16px
24px
04.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Gelir İdaresi Başkanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü çalışma ile belediyeler, bu yıl uygulamaya giren emlak vergisine tabi yeni değerleri, Tapu Sicil Müdürlüklerine göndermeye başladı.

Sistem, tapu harcını az ödemek için emlak vergisine tabi değerin düşük gösterilmesini önlemeyi hedefliyor. Uygulama sayesinde, alım satım için tapu dairesine gelen bir kişi, emlak değerini az göstermeye çalıştığında, durum, elektronik ortamdaki bilgiler sayesinde açığa çıkıyor. Uygulamayla, harcın eksik ödenmesinden vatandaş kadar tapu memurları da sorumlu tutuluyor. Tapu harcının, emlak vergisi değeri üzerinden hesaplanarak tahsil edilmesine yönelik yükümlülüklerini yerine getirmeyen tapu memurları hakkında ‘’özel usulsüzlük cezası’’ uygulanacak.

809 MİLYON YTL’Yİ AŞTI

Emlak piyasasında son dönemde ortaya çıkan hareketlilik, Hazine’nin de yüzünü güldürdü. Emlak alım satımları sırasında tahsil edilen harç tutarı, 2005’te, bir önceki yıla göre yüzde 52.8 oranında artarak, 809 milyon 387 bin YTL’ye ulaştı. Son 5 yılda gayrımenkul alım ve satımlarında ödenen tapu harcından devletin kasasına 2 milyar 126 milyon 336 bin YTL girdi.

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde