Tapuda çalışanların yüzde 79'una rüşvet teklif edilmiş

Tapuda çalışanların yüzde 79'una rüşvet teklif edilmiş

Tapuda çalışanların yüzde 79'una rüşvet teklif edildiği ortaya çıktı. Tapucularda rüşvetten rahatsız...

Tapuda çalışanların yüzde 79'una rüşvet teklif edilmiş
16px
24px
17.07.2008 13:57
ABONE OLgoogle

Çalışanların yüzde 41'i ondan fazla, yüzde 38'i beşten fazla, yüzde 21'i ise bir kez rüşvet teklifi ile karşılaştığını belirtti.

Türk İmar Sen tarafından, son aylarda tapu dairelerinde yaşanan rüşvet olaylarını değerlendirmek ve tapuda görevli memurların bu olaylardan nasıl etkilendiklerini belirlemek için 643 tapu çalışanı üzerinde anket yapıldı.

Ankette, görevli memurlara yöneltilen, "Bugüne kadar hiç rüşvet teklif edildi mi ?" sorusuna, çalışanların yüzde 79'u "evet" cevabını verdi. "Rüşvet teklifi kaç kere yapıldı ?" sorusuna ise çalışanların yüzde 41'i ondan fazla, yüzde 38'i beşten fazla, yüzde 21'i ise bir kez rüşvet teklifi edildiği şeklinde yanıt verdi.

Ankete göre, tapuda görevli memurların yüzde 39'una rutin bir işlem yapmaları için bile rüşvet teklif ediliyor. Memurların yüzde 48'i ise usulsüz bir işin yapılması için rüşvet teklifi ile karşılaşıyor.

Çalışanların yüzde 77'si, rüşvet haberlerinin çalışma hayatlarını olumsuz etkilediğini belirtiyor. Memurların yüzde 69'u ise bu tür haberlerin kurumlarını yıprattığını düşünüyor.

Tapu çalışanlarının yüzde 58'i imkanları olsa tapu dairelerinden ayrılarak başka bir kurumda memurluk yapmak istiyor. Buna da en büyük neden olarak, rüşvet haberlerinin kurumunun imajını zedelemesi olarak gösteriyor. Çalışanlar, çocuklarının tapu dairesinde çalışmasını istemiyor.

Anket sonuçları ile ilgili bir değerlendirme yapan, Türk İmar Sen Genel Başkanı Necati Alsancak, "Anketimizle de görülüyorki, bu kurumlarda rüşvet teklif ediliyor. Rutin işler bile rüşvet ile çözülmek isteniyor. Bunda tapudaki personel azlığının da büyük payı var. Vatandaş personel azlığından dolayı yavaş işleyen süreci rüşvetle hızlandırmayı düşünüyor. Tapuya yeteri kadar personel alınarak bu sorun büyük ölçüde önlenebilir" dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde