Suudi Arabistan'dan ithalatta avantaj

Suudi Arabistan'dan ithalatta avantaj

Suudi Arabistan'dan ihracını teşvik için kurulan Suudi İhracat Programı, Türkiye Finans ile işbirliği anlaşması imzaladı.

Suudi Arabistan'dan ithalatta avantaj
16px
24px
15.10.2008 14:26
ABONE OLgoogle

Suudi Arabistan'dan petrol dışı malların ihracını teşvik için kurulan Suudi İhracat Programı (Saudi Export Program- SEP) Türkiye Finans ile işbirliği anlaşması imzaladı.  Anlaşma ile Türkiye Finans, SEP garantisi ile Suudi Arabistan'dan ithalat yapan Türk firmalarına, uzun vadeli finansman imkanları sunacak.

Suudi Arabistan'dan petrol dışı malların Türkiye'ye ihracatını kolaylaştırmak ve uygun şartlarda finanse etmek amacıyla kurulan Suudi İhracat Programı (SEP) ile Türkiye Finans arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşma ile SEP, Türkiye Finans'a ithalat yapmak isteyen müşterilerine kullandırmak üzere kredi imkanı tahsis ediyor. Türkiye Finans müşterileri bu anlaşma ile Suudi mallarını uygun şartlarda ve Türkiye Finans garantisi ile Türkiye'ye ithal edebilecek.

Türkiye Finans, Suudi Arabistan'dan yapılacak petrol dışı mal ithalatlarında SEP garantisi altında uzun vadeli finansman imkanı ve sigorta kolaylıkları sağlıyor. Yapılan anlaşmaya göre Türkiye Finans, finanse edilen rakamın geri ödemesinden de sorumlu olacak ve ithalatçının kredi riskini taşıyacak, böylece prosedürler azalacak.

Anlaşma ile ilgili bir değerlendirme yapan Türkiye Finans Genel Müdürü Yunus Nacar, “Suudi Kalkınma Fonu'nun bir programı olan SEP ile Türkiye Finans arasında gerçekleştirilen bu anlaşma her iki ülke arasındaki ticari ilişkinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacaktır. Türkiye Finans bu anlaşma ile ekonomik kriz ortamında ithalatçı firmalarımıza önemli finansal avantajlar sunmaktadır” dedi. İstanbul'da düzenlenen imza törenine katılan SEP Genel Müdürü Ahmed M. Al-Ghannam ise gerçekleşen bu anlaşmanın iki ülke ilişkilerini daha da geliştireceğine işaret etti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde